1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Almanya, AB'nin benzinli ve dizel araç yasağını kabul etmeyecek

Almanya, AB'nin benzinli ve dizel araç yasağını kabul etmeyecek

Almanya, AB'nin benzinli ve dizel araç yasağını kabul etmeyecekAlmanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Avrupa Birliği’nin yeni benzinli ve dizel otomobil satışının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemesini kabul etmeyeceklerini söyledi.


Son yıllarda oldukça popüler hale gelen elektrikli otomobiller, yavaş yavaş içten yanmalı motorların yerini alacak.


Çünkü birçok ülke, gelecekte emisyon değerlerini sıfırlamak için şimdiden içten yanmalı motorları yasaklamaya başladı bile.

Hükümetler, lider piyasalarda en geç 2035’e kadar, dünyada ise 2040’a kadar tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sıfır emisyona sahip olması için çalışacak.

AB, 2035’te yasaklıyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeyi geçtiğimiz haftalarda onaylamıştı.

Alınan karar ile 2035 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçlar yerine sadece elektrikli ya da hidrojenli yeni araçların satışına izin verilecek.

Almanya, AB nin benzinli ve dizel araç yasağını kabul etmeyecek #1

Almanya kabul etmeyecek

AA’da yer alan habere göre, Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Alman hükümetinin Avrupa Birliği’nin (AB) yeni benzinli ve dizel otomobil satışının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemesini kabul etmeyeceğini söyledi.

Alman otomotiv sektörü, toplam katma değerin yüzde 5’ini oluşturuyor. Ülkede istihdamın da yüzde 3’ü otomotiv sektöründen sağlanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap