1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Amasya'da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştu

Amasya'da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştu

Amasya'da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştuDünyaya gebeliğin 28’inci haftasında, 580 gram ağırlığında dünyaya gelen Sude bebek, yoğun bakımda geçirdiği 4 aylık tedavi ve bağırsak enfeksiyonu ameliyatının ardından sağlığına kavuştu.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşayan Keziban (37) ve Özden (48) Ateşgöz çiftinin bebekleri Sude Gupse Ateşgöz, gebeliğin 28’inci haftasında 580 gram ağırlığında parmak bebek olarak dünyaya geldi.

Yoğun bakıma alınan Sude bebek, yenidoğan yoğun bakım kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Didem Cemile Yeşilırmak gözetiminde bir süre tedavi edildi.

Ardından bağırsaklarında yırtılma ve enfeksiyon meydana gelen Sude bebek, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne tarafından ameliyata alındı. Yoğun bakımda 1 kilograma kadar ulaşan Sude bebek, ailesi ile taburcu edildi. Beş aylık iken hekime kontrole getirilen Sude bebeğin 5 kilograma kadar ulaştığı ve keyfinin yerinde olduğu gözlemlendi.

“BAĞIRSAKLARINI GEÇİCİ BİR SÜRE OLARAK DIŞARI ALDIK”

Opr. Dr. Ayşe Bahar Edirne, Sude bebeğin tedavisine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bebeğimiz 28. haftada 580 gram olarak erken doğdu. Daha sonra burada yeni doğan yoğun bakımımızda bir süre takip edildikten sonra bağırsaklarında bir enfeksiyon ve yırtılma gelişti. Sonra biz zaman geçirmeden acil olarak müdahale ettik. Bağırsaklarını geçici bir süre olarak dışarı aldık.

Amasya da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştu  #1

“KOCAMAN, GÜZEL, TATLI BİR KIZ OLDU”

Daha sonra yoğun bakımda biraz büyüyüp 1 kiloya yaklaştıktan sonra tekrar yerleştirip kapattık. Bu süreçte bebeği besleyerek gaitasını poposundan yapmasını bekledik. İkinci ameliyatından 3 gün sonra beslenmeye başladı. Şimdi sağlıklı, kocaman, güzel, tatlı bir kız oldu.

“BU KADAR KÜÇÜK BİR BEBEĞİN HAYATTA KALMASI TIPTA NADİR BİR DURUMDUR”

Doğduğunda 580 gram ağırlığında çok küçük bir bebekti. Ama bizim yeni doğan yoğun bakım ekibimizin tecrübesi, emeği ve annemizin sabrı sayesinde sağlığına kavuşarak bugünlere getirdik. Elimizden geleni yaptık. Sude bizden daha fazla çalıştı. Bizden daha fazla emek harcadı. Yaşamak için çok çabaladı. Mutluyuz. Bu kadar küçük bir bebeğin hayatta kalması tıpta nadir bir durumdur, fakat önemli olan doğduktan sonra yaşatılabilmesidir. Uygun şartlarda, donanımlı yoğun bakımlarda takip edilebilmesidir. Bizim ameliyatımız başarılı olmuş olabilir, ancak ameliyatımız kadar önemli olan ameliyat sonrası bakımıdır.”

Amasya da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştu  #2

“580 GRAM DOĞDUĞUNDA UMUDUM YOKTU”

Anne Keziban Özateş ise, “Ben çok mutluyum. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bebeğimiz 580 gram doğduğunda umudum yoktu. Bize umut oldu. Hocalarım bize umut oldu. Çok şükür bu günlere gelebildik. Şu anda durumu harika.” diye konuştu.

Amasya da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sağlığına kavuştu  #3

Yorum Yap