İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Ay görevinde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi'nin uzay testleri tamamlandı

Ay görevinde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi'nin uzay testleri tamamlandı

Ay görevinde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi'nin uzay testleri tamamlandı


          Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ay Görevi'nde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) ateşleyicisinin ilk uzay ortam testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Programı’ Tanıtım Toplantısı, geçtiğimiz yılın başlarında gerçekleşmiş ve Türkiye’nin uzay hedefleri açıklanmıştı.

Bu hedefler arasında yerli ve milli olarak geliştirilen roketle Ay’a ulaşma planları da var. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamada 2023 sonunda Ay’a ulaşacağımızı söylemişti.

Milli Hibrit İtki Sistemi geliştiriliyor

Türkiye Uzay Ajansı’ndan (TUA) yapılan açıklamaya göre, DeltaV Uzay Teknolojileri, “Ay Araştırma Görevi”nde (AYAP-1) uzay aracını Ay’a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemi’ni (HİS) geliştiriyor.

deltav

Testler tamamlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ay Görevi’nde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) ateşleyicisinin ilk uzay ortam testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan Varank, yaptığı paylaşımda, “Ay Görevi’nde kullanılacak olan Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) ateşleyicisinin ilk uzay ortam testleri başarıyla gerçekleştirildi. HİS’lerimiz güçlü, uzay liginde hak ettiğimiz yeri alacağız!” ifadelerini kullandı.

Milli Hibrit İtki Sistemi’nin uzay testleri tamamlandı VİDEO

itki sistemi

AYAP-1’in görev konseptine göre uzay aracı öncelikle bir fırlatıcıyla uzaya taşınacak.

Ardından uzay aracı, sistem başlatması ve takla sönümleme gibi aşamaları gerçekleştirdikten sonra yörünge testlerini icra edecek.

Dünya yörüngesinde yapılan testlerden sonra ise Ay yörüngesine girmek için DeltaV’nin hibrit motoru ateşleme yapacak.

delta

Yorum Yap

Yorum Yap