1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Bilim insanları, sivrisineklerin insan kokusunu nasıl ayırt ettiğini buldu

Bilim insanları, sivrisineklerin insan kokusunu nasıl ayırt ettiğini buldu

Bilim insanları, sivrisineklerin insan kokusunu nasıl ayırt ettiğini buldu


          Bilim insanları, sivrisineklerin insan kokusunu diğerlerinden nasıl ayırt ettiğini ortaya çıkaran yeni bir çalışma yaptı.

Bilim insanları, sivrisineklerin insan kokusunu diğerlerinden nasıl ayırt ettiğini bulan yeni bir araştırma yayınladı.

Sivrisineklerin, kokuları diğer hayvanlardan farklı olarak, tek bir nöron dizisi aracılığıyla değil farklı şekillerde ayırt ettiği ortaya çıktı.

Genlerindeki insan kokusunu algılayan proteinler çıkarılan sivrisineklerin, insanları yine de ayırt ederek sokabildiğini gözlemleyen New York’taki Rockefeller Üniversitesinden araştırmacılar, sivrisineklerin antenlerinde bulunan ve çevredeki kimyasallara bağlanarak nöronlar vasıtasıyla beyne sinyal gönderen koku reseptörlerini inceledi.

AA’da yer alan habere göre, sivrisineklerin, “her nöronda tek bir tip reseptör bulunduğunu kabul eden” klasik koku alma kaidesine uyduğunu varsaydıklarını kaydeden araştırmacılardan Meg Younger, ancak sivrisinek antenindeki bir nöronda bulunan farklı reseptörlerin farklı kokulara tepki verdiğini gözlemlediklerini belirtti.

sivrisinek

Reseptör kaybetseler bile insanları buluyorlar

Bilim insanları, bu yetenekleri sayesinde sivrisineklerin bir ya da birkaç reseptörlerini kaybetmelerinin, insanları bularak sokmasını engellemediğini vurguladı.

Araştırmacılar, sivrisinek beyninin insan kokusunu nasıl işlediğini anlamanın, sivrisinekler aracılığıyla yayılan sıtma, dang humması ve sarı humma gibi hastalıkların yayılmasını önlemede yardımcı olabileceğini aktardı.

Yorum Yap