1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil


          Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zorunlu kapatmanın gündemde olmadığını belirterek, "Tekrar kapanma beklentim yok. Zorunlu bir kapatma ya da o öyle bir ihtiyaç olacağını düşünmüyorum" dedi.          

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, Türkiye’yi de olumsuz etkiledi.

Öte yandan konuyla ilgili Sağlık Bakanlığın Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarda bulundu.

Tevfik Özlü, zorunlu kapanmaların gündemde olmadığını belirterek virüse karşı toplumsal bağışıklık oluştuğunu söyledi.

Risk grupları dikkat etmeli

DHA’nın haberine göre; Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada riskli grupların dikkat etmesi gerektiğini vurgulayaral şu ifadelere yer verdi;

“Kötü günlerin geride kaldığını düşünüyorum”

“Grip düşünün mesela. Daha önce grip geçirmiş olmanız sizin bir daha grip geçirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu da onun gibi.

Yani bu oluşan bağışıklık bütünüyle sizi hasta olmaktan korumuyor ama yine de oluşan bağışıklığın hastalığın ağır seyretmesini engelleyici bir özelliği olduğunu sanıyorum, ben böyle inanıyorum.

Çünkü toplumda bir bağışıklık oluştu. Yani gerek aşılamalardan dolayı gerek hastalığı geçirenlerden dolayı. Yeterli düzeyde olmasa bile bir bazal koruma oluştu. Bu hastalığın daha hafif seyretmesine yol açıyor.

Bir de virüsün geçirdiği mutasyon da aynı yönde olunca bu iyi bir gelişme. Ben artık 2020- 2021’deki gibi tekrar kaotik bir ortama geri döneceğimizi düşünmüyorum. Kötü günlerin geride kaldığını düşünüyorum.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil #1

“Kalabalık ortamlarda maske takmalıyız”

Bir de yüksek riskli ortamlar var. Mesela toplu taşıma bunlardan bir tanesi, asansörler bunlardan bir tanesi, kapalı, dar ve havalandırılmamış. Diğer insanların kullanımına açık.

Böyle bir yerde maskesiz bulunmak riskli elbette. Onlara dikkat etmek lazım. Bir de tabii düğün, dernek, nişan, söz, mevlit, konserler, sinemalar, tiyatrolar, mitingler, ibadet yapılan yerler, kalabalık ortamlar. Buralarda maskeli olmak lazım. Dikkatli olmak lazım. Mesafeyi korumaya çalışmak lazım.

“Zorunlu kapatma gündemde değil”

Tekrar kapanma beklentim yok. Yani zorunlu bir kapatma ya da o öyle bir ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Öyle bir şey gündemde değil. Zaten tüm dünyada da böyle bir beklenti yok. Sadece bazı ülkelerden maske kullanımı konusunda tavsiyeler var. Onu zaten biz baştan beri yapıyoruz.

Ben şu anda da maske kullanıyorum. Mesela hastanede sürekli maske kullanıyorum. Onun dışında böyle dar, kapalı, iyi havalandırılmamış sosyal alanlarda maske kullanmaya devam ediyorum.” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil #2

Yorum Yap

Yorum Yap