1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Cannes Film Festivali’nde Kazananlar Belli Oldu

Cannes Film Festivali’nde Kazananlar Belli Oldu

Cannes Film Festivali'nde Kazananlar Belli Oldu

75. Cannes Film Festivali ödül töreni gerçekleşti

75. yıl dönümünü yaşayan Cannes Film Festivali’nin ödül töreni gerçekleşti. 21 uluslararası filmin arasında yaşanan 12 günlük rekabet sona erdi. “Benedetta”nın yıldızı Virginie Efira sunuculuk yaptı. Geceden Altın Palmiye ile Ruben Östlund’un Triangle of Sadness filmi ayrılırken, en iyi yönetmen ödülünü ise Decision to Leave filmiyle Chan Wook Park kazandı. İkincilik anlamına gelen Grand Prix ise Close (Lukas Dhont) ve Stars at Noon (Claire Denis) filmleri arasında paylaşıldı.

Camera d’Or jürisini temsil eden İspanyol aktör Rossy de Palma, Gina Gammell ve Riley Keough imzalı “War Pony” filmine en iyi ilk film ödülünü verdi. En iyi senaryo Boy from Heaven filmiyle Tarik Saleh’in olurken, en iyi kadın oyuncu Holy Spider filmiyle Zar Amir Ebrahimi’nin, en iyi erkek oyuncu ise Broker filmindeki performansıyla Song Kang Ho’ya gitti. 

Jüri Başkanı Vincent Lindon, ödülleri jüri üyeleri İranlı yönetmen Asghar Farhadi, İngiliz aktör-yönetmen Rebecca Hall, Fransız yönetmen Ladj Ly, Amerikalı yönetmen Jeff Nichols, Hintli aktör-yapımcı Deepika Padukone, İsveçli yıldız Noomi Rapace, Norveçli yönetmen Joachim Trier ve İtalyan oyuncu Jasmine Trinca’yla birlikte kararlaştırdı.

İşte, 75. Cannes Film Festivali’nin kazananları:

En İyi Film – Altın Palmiye: Triangle of Sadness (Ruben Östlund)
Grand Prix: Close (Lukas Dhont) ve Stars at Noon (Claire Denis)
Jüri Ödülü: Le Otto Montagne (Felix van Groeningen

Yorum Yap