CERN – Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yeni parçacıklar bulundu
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

CERN – Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yeni parçacıklar bulunduBüyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC), şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfettiği açıklandı.

İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl aradan sonra nisanda yeniden çalışma süreci başlatılan LHC’nin bugün üçüncü kez çalıştırıldığı bildirildi.

3 yeni yabancı parçacık keşfedildi

Öğlen saatlerinde iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt enerji takviyesiyle, LHC’nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt yönlerde döndürüldüğü kaydedildi.

AA’nın haberine göre; araştırmacılar, LHC’nin yeniden başlatılmasıyla birlikte “şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiğini” belirterek, bu yeni keşfin, evrenin anlaşılması yolunda “ileriye doğru büyük bir adım” olduğunu vurguladı.

CERN - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yeni parçacıklar bulundu #1

6,8 trilyon elektro volt ile enerji rekoru kırılmıştı

1998’den 2008’e kadar süren çalışmalar sonucu CERN’de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen LHC, 3 yıllık bakım ve onarım çalışmalarının ardından 22 Nisan’da yeniden başlatılmıştı.

Yeniden başlatma süreci kapsamında, proton demetlerinin ürettiği enerjinin 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçtiği ve bir önceki enerji rekorunun üstüne çıktığı aktarılmıştı.

CERN - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yeni parçacıklar bulundu #2

Dörtlü atom altı parçacık ortaya çıkarılmıştı

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, “üst kuark” adı verilen dörtlü atom altı parçacık türü ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha önce fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

175 metre derinde, 27 km uzunluğunda bir tünel

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa sınırı yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

CERN - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yeni parçacıklar bulundu #3

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.