1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Çin, Dünya'yı tehdit eden gök cisimlerini tespit edecek

Çin, Dünya'yı tehdit eden gök cisimlerini tespit edecek

Çin, Dünya'yı tehdit eden gök cisimlerini tespit edecek


          Çin, Dünya'ya tehdit oluşturan gök cisimlerini tespit etmek için yeni bir sistem inşa ediyor.          

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özellikle büyük çaplı gök cisimlerini önceden tespit edip, çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Şimdiye kadar gezeginimizin yakınından irili ufaklı birçok göktaşı geçse de herhangi bir tehlike yaşanmadı, ancak bu yaşanmayacak anlamına gelmiyor.

Çin, zararlı gök cisimlerini tespit edecek

Çin’de bir üniversite, Dünya’ya çarpabilecek gök cisimlerini tespit etmek için 20 antenden oluşan radar anteni dizisi inşa ediyor.

Pekin Teknoloji Enstitüsü’nün “China Fuyan” kod adlı tesisindeki her anten 25 ila 30 metre çapa sahip olacak ve gezegenimizin 150 milyon kilometrelik menzilindeki asteroitleri gözlemleyecek. Şu ana kadar iki anten inşa edilirken, testlerin eylülde gerçekleşmesi planlanıyor.

Çin, Dünya yı tehdit eden gök cisimlerini tespit edecek #1

Söz konusu proje, Çin’in Dünya’nın yakın çevresini savunmaya yönelik beklentilerini karşılamanın yanı sıra, asteroitler üzerine yürütülen genel çalışmaları desteklemek için başlatıldı.

Ayrıca bu anten dizisi, Dünya’nın yörüngesinde zaman içinde artan uzay enkazını takip etmek için de kullanılabilecek.

Bu sistem, Dünya’ya tehdit oluşturabilecek asteroitleri kataloglayacak, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) de onları yolundan saptırmak için bir araç gönderebilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap