1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Çin, yeni nesil uzaktan algılama uydularını fırlattı

Çin, yeni nesil uzaktan algılama uydularını fırlattı

Çin, yeni nesil uzaktan algılama uydularını fırlattı


          Çin, uzaktan algılama özellikli "Yaogan" sınıfı yer gözlem uydularını uzaya gönderdi.          

Son yıllarda uzay yarışında ön plana çıkmaya devam eden ve kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarını sürdüren Çin, uzaya yeni uydular göndermeye devam ediyor.

AA’da yer alan habere göre, 3 “Yaogan-35” uydusu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle Siçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Merkezi’nden fırlatıldı.

Uydular yörüngeye yerleşti

“Yaogan 35 04-A”, “Yaogan 35 04-B” ve “Yaogan 35 04-C” uydularını içeren grubun, fırlatmanın ardından planlanan yörünge konumuna yerleştiği bildirildi. Fırlatma, Long March roketleriyle icra edilen 433. başarılı görev oldu.

Uzaktan algıma özelliğine sahip optik uyduların, toprak kaynaklarının takibi, kent planlaması, hasat tahmini ile afet önleme ve koruma çalışmalarına destek sağlaması amaçlanıyor.

Yaogan-35 sınıfı ilk üç uydu, 6 Kasım 2021’de, ikinci üçlü grup bu yıl 23 Haziran’da, üçüncü grup ise 30 Temmuz’da uzaya fırlatılmıştı.

Çin medyası, her ne kadar uydu kullanım alanını mahsul verimi ve afet tahmini olarak açıklasa da Yaogan uydu serisinin askeri amaçlı kullanıldığına da inanılıyor.

Seriye ait bir başka uydu, 22 Mayıs 2019 tarihinde Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmış, ancak meydana gelen arıza nedeniyle uydu birkaç dakika sonra kaybolmuştu.

Yorum Yap