İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cruise, sürücüsüz taksileri ücretli kullanıma açtı

Cruise, sürücüsüz taksileri ücretli kullanıma açtı

Cruise, sürücüsüz taksileri ücretli kullanıma açtıABD’li sürücüsüz otomotiv firması Cruise, robot taksileri için Kaliforniya’daki kent sakinlerinden ücret alabilecek.

Son yıllarda sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren şirketlerin sayısı oldukça arttı. Bu şirketlerden biri olan ve  gelecekte tamamen sürücüsüz robot taksi hizmeti sunmayı planlayan ABD’li Cruise, yıllardır testlerini gerçekleştirdiği sürücüsüz (otonom) taksi servisini bu yılın başlarında halka açmıştı.

Cruise, şimdi de Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan (CPUC) tamamen sürücüsüz yolculuklar için ücret talep etme izni aldı. Bu izin, şirketi büyük bir ABD şehrinde sürücüsüz taksi hizmeti veren ilk ve tek şirket yaptı.

Cruise, şubat ayından bu yana Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco’da halka açık robot taksilerini test ediyordu. Şirket, artık yolculuklar için ücret alabilecek.

Saat ve hız sınırı var

GM ve Honda destekli Cruise, San Francisco’daki belirli sokaklarda gece 22:00 ile 06:00 saatleri arasında 30 adet tamamen elektrikli aracı çalıştırabilecek ve araçlar, maksimum 48 kilometre hızla hareket edebilecek.

cruise

Ayrıca verilen izne göre; yoğun yağmur, yoğun sis, yoğun duman, dolu, karla karışık yağmur veya karlı havalarda araçlar hizmet veremeyecek.

Waymo ile rekabet kızışıyor

Dünyanın ilk sürücüsüz robot taksi hizmetini 2020 sonunda Waymo başlatmıştı. Google’ın ana şirketi Alphabet’in yan kuruluşu olan Waymo’nun hizmeti, Phoneix kentinde kullanılıyor.

Öte yandan; Uber, Apple, General Motors, Tesla, Baidu, Zoox (Amazon tarafından satın alındı), Aptiv, Argo (Ford ve Volkswagen’in bünyesinde) gibi şirketlerin de dahil olduğu otonom sürüş alanında rakiplerinin önüne geçen Waymo, son olarak 3 milyar dolarlık bir yatırım almıştı.

cruise

Yorum Yap

Yorum Yap