Elon Musk: Tesla'nın en büyük rakibi Çinli üreticiler
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Elon Musk: Tesla'nın en büyük rakibi Çinli üreticiler


Elon Musk, Çinli bir otomobil üreticisinin muhtemelen Tesla’dan sonra ikinci olacağını söyledi.

Tesla, 2019’da dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen pazarı olan Çin’e hızlı bir giriş yapmış ve ABD dışındaki ilk üretim fabrikasını Şanghay şehrinde açmıştı.

Tesla’nın Şanghay Gigafactory fabrikasından çıkan otomobiller; Danimarka, İsviçre, İsveç, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Elon Musk: Tesla’nın rakibi Çinliler olacak

Elon Musk, Tesla’nın en yakın rakibinin Çinli bir otomobil üreticisi olabileceğini söyledi. Tesla’nın şu anda Çin’deki en büyük rakibi Warren Buffett destekli otomobil üreticisi BYD.

Geçen yıl BYD, fişli hibritleri hesaba katarsak dünya çapında 911 bin 140 bataryalı elektrikli araç ve toplam 1,8 milyon araç sattı. Tesla 2022′de toplamda 1.31 milyon araba teslim etti .

elon musk teslanin en buyuk rakibi cinli ureticiler 39087202

Çarşamba günü Tesla’nın kazanç görüşmesinde elektrikli otomobiller için rekabet ortamı hakkında bir soruyu yanıtlayan Musk, şu ifadeleri kullandı:

Tesla’nın geleceği harika olacak. Çin’deki otomobil şirketlerine büyük saygı duyuyoruz. Onlar çok iyi çalışıyor ve dünyanın en rekabetçi şirketleri arasında yer alıyorlar. Tahminimi sorarsanız, Çin bir şirketin Tesla’nın ardından ikinci olacağını düşünüyorum.

Çin Binek Araç Derneği’ne göre Tesla’nın Model 3′ü, 2022′de Çin’de en çok satan beşinci elektrikli otomobil oldu.

BYD ve SAIC-GM-Wuling tarafından üretilen otomobiller, 2022′de Tesla’nın Model 3′ünden daha fazla sattı.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.