En Çok Para Kazandıran İşler
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

En Çok Para Kazandıran İşler


Kar getiren bir işe atılmak ancak hangi işi seçmeniz gerektiğini bulamıyor musunuz?  Geleceğe damgasını vuracak bir iş fikrine mi ihtiyacınız var? En çok kazandıran ticaret fikirlerini mi merak ediyorsunuz? Cevabınız evetse, sizler için hazırladığımız gelecek vaat eden iş fikirlerine bir göz atmanızı öneririz.

Her yıl dünya genelinde pek çok girişimci milyonlarca küçük işletme açıyor. Peki, açılan 10 işletmeden 8’inin başarısız olup kapandığını biliyor muydunuz?

Girişimlerdeki bu başarısızlığının ardında pek çok sebep olabilir; sermaye yetersizliği veya rekabet avantajına sahip olamamak gibi. Ancak asıl gerçek şu ki, yeni bir işe atılırken genellikle sektördeki son eğilimleri takip etmeyi ihmal ediyoruz. Geleceğe yönelik bir yaklaşım sergilemiyoruz ve belki de en çok bu sebepten başarısız girişimcilerin ardı arkası kesilmiyor. Eğer ciddi anlamda sürdürülebilir ve karlı bir işe imza atmak istiyorsanız son on yılın ve günümüzün iş trendlerini derinlemesine incelemelisiniz. Hem şimdi, hem de gelecek günlerde karşı karşıya kalabileceğiniz problemleri iyi analiz etmeli; bu sorunları çözebilecek nitelikte, eşsiz ve masrafları herkesçe karşılanabilir fikirler bulmalısınız.

Geleceğe dönük bir yaklaşım sergiliyor olmak ışık hızıyla gerçekleşecek bir şey değil. Bu nedenle yapacağınız şey, son iş trendlerini incelerken başarı oranı düşmüş, popülerliğini yitirmiş iş fikirlerini olduğu kadar, hızlı gelişim gösterenleri de incelemek olmalı.

Yakın geçmişte, Dünya Ekonomik Forumu iş dünyasının gidişatını tümden değiştirecek bir rapor yayınladı. Raporda bazı sosyo-ekonomik noktalar, nüfus dağılımı verileri ve teknolojik sürüm ile ilgili son eğilimler yer alıyor.

Atılacağınız işte başarıyı yakalamanız adına, geleceğin en parlak ve en karlı iş fikirlerini sizler için listeledik. İşte sizlere sıcak paranın döndüğü kolay para kazandıran işler:

 

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler ve Ticaret Fikirleri:

1 – Tavuk yetiştiriciliği

Sağlıklı beslenmeye günden güne daha çok önem veren insanlar kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmeye başlamışlardır. Son yirmi senedir  tavuk ve yumurta tüketimi tüm dünyada sürekli bir artış trendindedir. Hiç şüphe yok ki bu durum da tavuk yetştiriciliğini en kazançlı işlerden biri yapıyor. Türkiye’de son 10 yılda yaklaşık %200’e yakın büyüyen tavukçuluk sektörünün, gelecek 10 yıl içinde de ivme kazanarak büyümesi bekleniyor.

Mutlaka okuyun: Tavuk Yetişticiliği Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: En Çok Kazandıran Tarım ve Hayvancılık Fikirleri

 

2 – Küçük İşletme Fikirleri

dukkan acmak isteyenlere tavsiyeler 5

Doğru strateji ve sektörü seçerek küçük bir dükkan ya da mağaza açarak da güzel para kazanabilirisiniz. Peki kendinize en uygun işi nasıl seçeceksiniz? Aşağıdaki yazımız bu konuda size adım adım yol gösterecektir.

Mutlaka okuyun: Küçük ve Karlı Ne İş Yapabilirim?

 

3 – Bebek ürünleri

bebek-urunu-satmak

Bebek mamaları, kıyafetleri, eşyaları ve oyuncakları üretimi ve satışı en karlı ve en çok para kazandıran işlerin başında yer alıyor. Türkiye’de 0-5 yaş arası nüfusun 5 milyona yakın olduğu tahmin edilmekte. Nüfus sürekli arttığından, bu tür ürünlere olan talep de her geçen gün artıyor. İşinizi stratejik bir biçimde konumlandırabilirseniz çok kazançlı bir işe sahip olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Bebek Sektöründe En Çok Kazandıran İşler

 

4 – E-ticaret yapmak

online-urun-satisi

Ticaret yapılacak işler arıyor ve nerden başlayacağınıza karar veremiyorsanız e-ticaret sayesinde düşük sermayeyle risk almadan başlangıç yapabilirsiniz. İnternetin her geçen gün daha yaygın hale gelmesi ve mobil kullanıcı sayısının da artmasıyla e-ticaret sektörü, en çok para kazandıran sektörler arasında üst sıralara yükselmeye devam ediyor.

2022 yılında %32 büyümesi öngörülen bu sektöre girme konusunda hala geç kalmış sayılmazsınız.

Mutlaka okuyun:  E-ticaret Sektöründe Kazandıran İş Fikirleri

 

5 – Yeni Tarım Ürünleri

kentsel tarim 03 2

Ülkemizde değeri yeni anlaşılan ve yakın gelecekte beslenme kültürümüzü oldukça değiştirecek tarım ürünleri oldukça kazançlı olabilmektedir. Bu tarım ürünlerinin kinoa, avokado, kuşkonmaz, stevia vb. olarak sıralayabiliriz.

Mutlaka okuyun: Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

 

6 – Mobil sağlık

saglik-danismanligi

Günümüzde insanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye başladılar ve sağlık durumlarıyla periyodik olarak ilgileniyorlar. İnsanlara sağlık, tıp, beslenme ve aynı zamanda değerlendirme yöntemleri ile ilgili hizmetler sunarsanız aylık bazda yüksek cirolara yapabilirsiniz. Akıllı telefonlar ve tabletler için kilo verme programları, adet döngüsü hesaplama ve güvenli dönem, günlük ve haftalık enerji kalori alımı veya vücut geliştirme egzersizleri gibi mobil sağlık uygulamaları/ geliştirirseniz aylık ve yıllık aboneliklerle bir sürü para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektöründe En Çok Kazandıracak İşler

 

7 – Özelleştirilmiş gıda dükkanları

gıda tasarrufu

Büyük süpermarketler her zaman revaçtadır ancak tüketiciler özelleştirilmiş gıda dükkanlarına da ilgi göstermeye başladılar ve buralara yüklü ödemeler yapmaktan kaçınmıyorlar. Şirketiniz yerli üretime, vegan/vejetaryen, glütensiz, şekersiz veya en basitinden sağlıklı gıdalara odaklanabilir. Her zaman kendi pazarınıza sahip olmanın hayalini kurduysanız saldırıya geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Mutlaka okuyun: Diyabetik Pastane Açmak

Mutlaka okuyun: Sağlıklı Gıda Fikirleri

 

8 – Sosyal medya pazarlama

sosyal-medya-pazarlamasi

Akıllı yatırımcılar sosyal medya hesaplarından sponsorlu yayınlar, linkler ve tweetler paylaşarak takipçilerini artırıyorlar ve bir sürü para kazanıyorlar. Hesaplarını büyütmek için zamanı olmayan birçok şirket bu sosyal medya profillerden bazılarını satın alıyor. Facebook, İnstagram, Twitter, Tiktok, Pinterest veya LinkedIn aracılığıyla paylaşımlar yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak İsteyenlere

 

9 – Doğal bitkiler ve organik gıdalar

bitkisel-ilac

İnsanlar bir sürü işlemden geçen ve kimyasal malzemelerle korunan fast food yiyecekler ve şişelenmiş içecekler yerine hayvanlardan ve bitkilerden üretilen taze ürünlere yönelmeye başladı. Çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bitkiler ilaç ve bitkisel gıda takviyeleri üretmek için harmanlanıyor. Doktorlar insanların daha sağlıklı ve dinç olması için taze sebzeler, yumurtalar, et ve meyveler yemelerini tavsiye ediyor. İşte bu nedenle taze meyve ve sebzelere ve aynı zamanda doğal bitkisel içeceklere olan talep büyük bir hızla artıyor. Bitkisel ürünler üretebilmek ve satabilmek için gerekli ruhsat ve izinleri almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Mutlaka okuyun: Organik Sektörü İş Fikirleri

 

10 – Yapı malzemeleri satışı

insaat-sektoru

Her gün yeni binalar yapılıyor. Neyse ki, yeni konut yapılarının birçoğu gelişmekte olan bölgelerde yer alıyor. Gelişmekte olan bölgelerde yapı malzemeleri işine girerek kazanç sağlayabilirsiniz. Distribütörlük lisansı almak için yeterli sermayeniz yoksa marangozlar, tesisatçılar, kaynakçılar, tuğla örücüler ve beton tuğla kalıpçıları, alüminyum ve cam ustaları gibi son kullanıcılara malzemeler satabilirsiniz.

Döşeme, çelik çubuklar ve kirişler, çakıl, keskin köşeli kum, ahşap ve kaplama, bağlantı çubuğu, plastik borular, lavabo ve diğer tesisat işleri, çimento, elektrik tesisatları, sürgülü cam pencereler ve kapılar, demir kapılar ve güvenlik kapıları, mobilya teçhizatları, endüstriyel tuğlalar, demir ince levhalar, asbest çatı kaplamaları, emülsiyon boya ve parlak boya üreticisi, toptancısı veya distribütörü olarak hızlı satışlar yapabilir ve iyi kazanç elde edebilirsiniz.

 

11- SEO Hizmeti

danismanlik-sirketi-kurmak

İster SEO, ister online pazarlama alanında uzmanlaşmış olun bu sektör 2021 yılında %28.4 büyüme kaydetti ve büyümenin uzun bir süre yavaşlaması beklenmiyor. Değişen kanunlar, arama motoru optimizasyonuna olan ihtiyaç ve aynı zamanda evrim geçiren her türlü mobil cihazla kendilerini temsil etme gerekliliği, işletmelerin problemlerle karşılaşmalarına neden oluyor. İşletmelerin yardıma ihtiyacı var ve bunun için ödeme yapmaya hazırlar. Bu tür bir uzmanlık sunabilirseniz iyi paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Danışmanlık Şirketi Kurmak İçin İpuçları

 

12 – Bilgi işlem destek hizmetleri

internet-güvenliği

Evet, genel anlamda bilgisayar teknolojisi şüphesiz şekilde çok para kazandıran iş alanlarında biri ancak bilgi işlem hizmetleri çok daha iyi performans gösteriyor. İster yerinde yönetim sistemleri olsun, ister sistem tasarlama olsun bu alandaki satış büyümesi geçen yıla göre %15 arttı. Sanal suçlar ve DDOS saldırıları yükselişe geçtiğinden şirketlerin veri korumaya, ihlallere ve güvenliğe yönelik endişeleri her geçen gün artıyor. Bu nedenle şirketlerin bilgi işlem destek şirketlerine akın etmesi hiç de şaşırtıcı değil.

 

13- Muhasebe hizmetleri

evde-muhasebe-isi

Muhasebe resesyondan etkilenmeyen sektörlerden biridir. Mümkünse güvendiğiniz ve sizi şahsen tanıyan insanlarla iyi iş ilişkileri kurun. Muhasebe alanında deneyim sahibi olmanız avantaj sağlasa da, muhasebe firması açmak için birine ihtiyacınız yoktur. Yanlış işler yapmak yerine lisanslı bir profesyoneli işe alabilirsiniz. Ancak yine de çok fazla sorumluluk almanız gerekeceğinden, bulanık sulara dikkatli bir şekilde dalmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

14 – Mimarlık firmaları

peyzaj-mimari

İster inanın ister inanmayın, birkaç sene öncesine kadar dibe vuran bu sektör hızlı bir geri dönüş yaptı. Bu sektör geçtiğimiz 12 ay içinde peyzaj mimarlığından etüde, haritacılıktan teknik resim hizmetlerine kadar hiçbir yavaşlama işareti göstermeden %14 büyüdü. Mimarların yardımıyla kendine gelen gayrimenkul piyasasının bu artıştaki etkisi çok büyük.

 

15- Akıllı ev sistemleri

akilli-ev-sistemi-montaji-isi

Akıllı telefonlarla birlikte akıllı ürünlerin hayatımızı istilası hız kazandı. Akıllı ev sistemleri de akıllı ürünler pazarında büyük bir pay sahibi. Çok para kazanmak istiyorum diyenlerin gözardı etmemesi gereken bir alan.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Ev Sistemleri ve Aletleri

 

16- Tasarruf cihazları

enerji-tasarrufu

Tüm dünyada enerji maliyetlerindeki yükseliş tasarruf cihazları satışını, ticarette en çok para kazandıran işler arasında ilk sıralara yükseltmiş durumda.

Ayrıca teknolojinin gelişimine bağlı olarak enerji ihtiyacı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Enerji ihtiyacına paralel olarak enerji üretimi artmadığında ise enerji daha pahalılaşıyor. Faturaların kabarık gelmesi de insanları tasarrufa yönlendiriyor. Bu sebeple enerji tasarruf cihazları sektörü iş kurmak isteyenler için büyük bir cazibe merkezi konumunda. Hatta bazı bayilik veren firmalar çok cazip fiyatlarla ve yüksek kazançlarla iş fırsatı sunuyor.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Sektörü İş Fikirleri

 

17- Abonelik Kutuları

kutu

Şimdiye kadar abonelik kutuları ile ilgili hiçbir şey duymadıysanız muhtemelen mağarada yaşıyorsunuz.

Özetle: Müşteri sizin servisinize üye oluyor ve siz de farklı ürünleri toplayarak genelde aylık olarak müşteriye gönderiyorsunuz. Bu yöntem genelde oyunlar, kırtasiye ya da şekerleme alanlarında kullanılıyor ve her kutunun içeriği sürpriz olarak kalıyor. Oldukça eğlenceli bir konsept ve bu nedenle de popülerliği günden güne artıyor.

Bu iş fikri yeni başlayan girişimciler için oldukça ideal. Henüz kullanılmamış çok fazla ürün çeşidi var. Piyasadaki boşlukları araştırıp abonelik sistemini kullanabilirsiniz.

 

18- Yemek Servisi

yemek dagitim

Uzun saatler çalışan ve sağlıklarına önem veren insan sayısının artmasıyla yemek servis hizmeti yükseliş trendinde. Hazır yemek çeşitliliği, yeni girişimcilere sıkıntı yaşatmayacak kadar fazla. Diğerlerinin arasından sıyrılmak için doğru tercihi yapmak önemli.

İşte bu konuda değerlendirebileceğiniz birkaç fikir:

  • Vegan Beslenme
  • Glütensiz Gıdalar
  • Sporcular arasında meşhur Paleo diyeti
  • Yerli Üretim Ürünler
  • Çiğ Gıdalar
  • Yüksek Proteinli Yiyecekler
  • Diyetisyenler Trafından Önerilen Öğünler

Bu servisler genellikle üyelik usulü çalışıyor ve düzenli getiri sağlıyor.

 

19- Sanal Gerçeklik Aksesuarları

sanal gerceklik

Maça gidecek vaktiniz mi yok? Turları bitmeden favori müzik grubunuzu mu dinlemek istiyorsunuz?

Bilet satın alıp tüm etkinliği evinizin rahatlığında oradaymış gibi deneyimleyebileceğinizi hayal edin. Sanal gerçeklik sayesinde canlı etkinliklere tüm dünyadan katılım sağlanmakla kalmıyor aynı zamanda bu etkinliklere ev sahipliği yaparak dudak uçuklatan gelirler elde edilebiliyor. Neden bilet sayısını etkinlik alanının büyüklüğüyle sınırlayasınız ki? Sanal gerçeklik sayesinde milyonlarca kişiye bilet satabilirsiniz. Her ne kadar sanal gerçekliğin modern hayatlarımızda yerini alması yavaş ilerleyen bir süreç olsa da, sektörün yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 33.47 olması bu sektörde faaliyet gösterecek işletmelerin karlılık potansiyellerinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Sanal gerçeklik günümüzdeki en ileri oyun teknolojisi ve bu alana girip aksesuarlarını satmak için en ideal zamanlardayız. Sanal gerçekli ürünleri zaten piyasada oldukça popüler. Sanal gerçeklik aksesuarları ise halen büyüyor. Bu alanda başarılı olmak için de teknoloji dehası olmanıza gerek yok. Farklı dizaynlara sahip koruyucu kaplar ya da sanal gerçeklik gözlükleri için çıkartmalar tasarlamanız yeterli.

Mutlaka okuyun: Sanal Gerçeklik Sektörü İş Fikirleri

 

20- Online Eğitim

egitim

Sadece dil öğrenme uygulamaları ya da online derslere baktığınızda bile bu alanın son yıllarda devasa bir büyüme yaşadığını görebilirsiniz.

Henüz girilmemiş ve talep olan bir alan bulmanız halinde hem insanların eğitimine destek olabilir hem de para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

 

21- Sağlıklı Evcil Hayvan Mamaları

saglikli hayvan

Yenilikçi iş fikirleri denilince evcil hayvan mamaları muhtemelen aklınızın ucundan bile geçmemiştir. Çoğumuzun evcil hayvanı var ve bu hayvanların tamamı beslenmeli. Yani evcil hayvan maması çok büyük bir endüstri. Peki bu kadar fazla ve büyük mama üreticisi varken siz nasıl aradan sıyrılabilirsiniz?

İnsanlar arasından popülerleşen beslenme şekilleri, bir süre sonra hayvanlar için de popüler hale geliyor. Yani hali hazırda insanların ilgilendiği Paleo diyeti, sağlıklı beslenme gibi modaları hayvanlara uyarlayabilirsiniz. Kendinizi belirli bir çevreye pazarlamaya, genele yayılmamaya dikkat etmeniz önemli.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

22- Etik Makyaj

makyaj

Ünlü makyaj malzemesi markalarının etik anlayışları her geçen gün daha fazla sorgulanıyor ve birçoğu, hayvanlar üzerinde test yaptıkları için boykot ediliyor.

Kaliteli ve etik değerlere sahip bir üretim metodu kullanmanız, başarıyı da beraberinde getirecektir. İnsanlar artık sadece gıda ürünlerinde ahlaki yaklaşım aramıyor. Ayrıca, bu alana ne kadar erken girerseniz büyük şirketlerle rekabet riskiniz o kadar azalır.

 

23- Rahat Ev Mobilyaları

mobilya

Eğer Pinterest kullanıcısıysanız, hygge terimini duymuşsunuzdur. Hygge, Danimarka tarzı rahat ve kaliteli mobilyalar için kullanılan Danca bir tabir. Fazla bilinmeyen “Hygge” tabirinin İnternet’te aratılması sonucu kolayca müşterilerinize ulaşabileceğiniz bu sektöre, henüz keşfedilmemişken girmek akıllıca olacaktır.

İnsanları rahat hissettirecek mum, battaniye, banyo köpüğü, yatak, koltuk, hamak vb. her şeyi satabilirsiniz.

 

24- Nostaljik Lokantalar

lokanta

Geçmişe özlem ve nostalji şu anda oldukça revaçta. Her gün internette karşımıza çıkan şakalar vb. bile bunun göstergesi. Bu herkesin sevdiği ve özlediği şeyi alıp eşsiz ve karlı bir lokantaya çevirmek mantıklı bir girişim. Bir dönem, yıl ya da tema belirleyip menüden dekora ve mekanda çalacak müziklere kadar her şeyi planlayın.

Örneğin 90’lı yılların oyunları temalı bir yer açıp piksel görünümlü duvarlar ve klasik oyun müzikleri ile insanları kendinize çekebilirsiniz.

Nostalji, araştırma yapıp yaratıcı olmanız gereken fakat yeni girişimler için oldukça verimli bir alan.

Mutlaka okuyun: Restoran Sektörü Fikirleri

 

25- Fitness Teknolojisi

spor teknoloji

Bu başlık günümüzün en popüler iki eğilimini içerisinde barındırıyor: Spor ve teknoloji. Konu spor teknolojisi olduğunda seçenekler neredeyse sonsuz ve bu büyüklükteki bir alanda araştırma yapmak yorucu olabilir.

Var olan tüm teknoloji ve spor tekniklerini bir araya getirecek farklı farklı yollar mevcut ve bu nedenle Amerika’yı tekrar keşfetmenize gerek yok. Yoga öğreten bir akıllı telefon uygulaması yapabilir, akıllı saatleri spor eğitimi için dizayn edebilir ya da giyilebilir bir fitness teknolojisi tasarlayabilirsiniz.

Hali hazırda piyasada bulunan bir fikri alıp değiştirerek de eşsiz bir ürün elde edebilirsiniz. Örnek olarak ise; engelliler için spor uygulaması ya da çocuklara yönelik fitness saatleri gösterilebilir. Belirli bir grup için spor konusunda yardımcı olabilirse iş fikriniz başarıya ulaşacaktır.

Mutlaka okuyun: Fitness Sektörüne Girmek İsteyenlere

 

26- Glütensiz Tatlı

glutensiz tatlı

Herkes tatlı sever. Fakat ne yazık ki glüten hassasiyeti nedeniyle bazı insanlar bizim gibi bu keyfi tadamıyor. Tam bu noktada siz devreye giriyorsunuz. Glütensiz tatlılarda uzmanlaşmış bir pastane oldukça özel bir hizmet alanı. Bu özel alerji durumuna karşı gösterdiğiniz hassasiyet, bir aç tane glütensiz ürün satan pastanelerin arasından sıyrılmanızı sağlayıp, müşterilerin sizi seçmesine yol açacaktır. Glütensiz gıda sektörü her geçen gün büyüyor. Bu sektöre girmek için geç kalınmamalı.

 

27- Veganlar İçin Alternatif Et ve Süt Ürünleri

vegan diet

Özel beslenme şekilleri arasında veganlığın nasıl yayıldığını gözlemlemişsinizdir. Vegan beslenme alanı, yapay ürün olarak büyük potansiyele sahip eşsiz bir pazar. Hali hazırdaki girişimlerin çoğu gelişigüzel. Vegan peynirler ve ete alternatif gıdalar bir arada.

Eğer bu tatlara alternatif üretebilirseniz başarı şansınız oldukça yüksek olacaktır. Güzelce eriyen vegan peynirler, tadı damağınızda kalacak vegan burgerler ya da kahveye dökünce kesilmeyen vegan sütler aranabilecek ürünler arasında.

Mutlaka okuyun: Veganlara Yönelik İş Fikirleri

 

28- Bunamaya Karşı Ürünler

unutkanlik

İnsanlar yaşlandıkça bunama başta olmak üzere birçok problemle yüzleşiyorlar. Bunamayla karşı karşıya kalan insanlara ve onların ailelerine yardımcı olacak ürünler üretmeniz durumunda hem para kazanabilir hem de insanların hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz.

Hafıza güçlendiricilere, bunama durumuyla başa çıkmaya yardımcı teknolojilere, beyni çalıştıran basit oyunlara ve aktivitelere ya da bunayan insanların güvenliğini artıracak cihazlara odaklanabilirsiniz.

Piyasada, tek tuşla çalışan müzik çalarlar, hava durumunu ve gece mi gündüz mü olduğunu gösteren saatler gibi ürünler hali hazırda mevcut. Daha birçok ürün bunama ya da unutkanlığa yardımcı olacak şekilde yeniden dizayn edilebilir.

Mutlaka okuyun: Yaşlılara Yönelik Ürünler

 

29- Sağlıklı Yemek Arabası

seyyar restoran food truck

Yemek arabası denilince aklınıza ne geliyor? Yağlı dönerler, köfteler vb. Yenilikçi bir durum söz konusu değil gibi. Fakat tüm bunlar eskide kaldı. Yeni akım, sağlıklı ve kaliteli yemek servisi yapan seyyar satıcılar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendinize öncelikle vegan, glütensiz ya da paleo diyeti gibi özel bir alan belirlemelisiniz. Zaten popüler olan gıdaların alternatiflerini sunmak sizi başarıya götürecek bir stratejidir. Örneğin; sağlıklı glütensiz, vegan dondurma.

Seyyar çalışma oldukça esnek bir yöntemdir ve kolayca büyüyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Organik İş Fikirleri

 

30- Tekrar Kullanılabilen Malzemeler

atik

Atıkları azaltmak için seferberlik sürüyor. İnsanlar artık tek kullanımlık eşyalardan uzak durmak ve uzun süre kullanabilecekleri alternatif ürünlere ulaşabilmek istiyor. Tekrar kullanılan bebek bezleri, diş fırçaları vb. ürünler uzun süredir piyasada ve çok tutuluyor.

Uzun süre kullanılacak duruma getirilebilecek tek kullanımlık bir eşya bulmanız, piyasada göz önüne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında, müşterilerinizin önem verdiği şekilde etik, çevreye duyarlı ve minimum atıkla üretim yapmanız da faydalı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Çevre Dostu İş Fikirleri

 

31- Dış Kaynak Kullanımı

Dış Kaynak Hizmeti gelecegin is fikirleri

Araştırmalar gelecekte iş fikirleri ile birlikte iş ortamlarının da değişeceğini söylüyor. Geleceğin parlayan yıldızları arasında dış kaynak kullanıma ilişkin işler de var.

Forbes, birçok ülkede kişilerin %50’sinin bağımsız çalıştığını ve kendi küçük işletmelerinden para kazandıklarını ortaya çıkardı.Ancak, bu işin bir de kötü tarafı var; yerli çalışanlar kullanıldığında yüksek işletme giderleri sebebiyle iyi bir kar geliri elde edilemiyor. Başlangıç masraflarını azaltmak ve maksimum kar sağlamak için işletmeler, projelerini hayata geçirirken gelişmekte olan ülkelerdeki insanlardan yararlanma, yani dış kaynak kullanma yoluna gidiyorlar. Çünkü söz konusu ülkelerde operasyonel masraflar ve üretim giderleri nispeten daha düşük. Çin ve Hindistan bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor.

Aynı zamanda gelişmekte olan Pakistan, Hindistan, Çin ve Filipinler gibi ülkelerden insanlar freelance çalışarak da hatırı sayılır paralar kazanıyorlar. Bu tarz kişiler hizmetlerini çevrim içi olarak sunuyor ve iş hacimlerini günden güne geliştiriyorlar. Örneğin, bazı şirketler çağrı merkezi hizmetlerini gelişmekte olan ülkeler aracılığıyla dış kaynaklandırıyorlar. Bugün Hindistan çağrı merkezi sektörünün kalbi olarak kabul ediliyor. Bunun anlamı şu, Hindistan’da freelance işler de geleceğin en iyi iş fikirlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Uzmanlar dış kaynaklandırmanın da, freelance işlerin de düşük sermaye ile başlatılabilecek geleceğin en iyi iş fikirleri arasında olduğu konusunda hem fikirler. Bu işe girişmek için ihtiyaç duyacağınız iki şey var; internet bağlantısı ve sahip olduğunuz özel yetenek.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Çalışma Sistemi Gig Ekonomisi Nedir?

 

32- Nesnelerin İnterneti(IOT)

IoT nesnelerin interneti gelecegin is fikirleri

IOT, Nesnelerin İnterneti, insanlar tarafından kullanılan her nesnenin internet bağlantısına sahip olup veri alımı ve gönderimi yapabilmesi anlamına geliyor.

Araştırmacılar, bu endüstrinin 2025 yılına kadar 4 trilyon dolar ile 11 trilyon dolar arasında değişen değerde bir iş potansiyeli yaratacağı iddiasında. İster inanın ister inanmayın, gelecek yılların en iyi ve en çok kazanıdıracak internet tabanlı iş fikirlerinden biri bu.

Son yıllarda teknolojide hızlı gelişmeler kaydedildiğini gözlemliyoruz, özellikle de akıllı telefonlar ve mobil uygulama dünyasında! Ofisinize mi gitmek istiyorsunuz, UBER veya LYFT kullanarak taksi çağırabilirsiniz. Hava durumunu mu merak ettiniz? Gelecek günlerin hava tahminlerini içeren mobil uygulamalara bakıp olası hava koşulları için önlem alabilmeniz mümkün. Bir diğer örnek ise giyilebilir fitness cihazları ve akıllı termostat uygulamaları. Özetle, insanlar kişisel rahatlık ve konforlarını sağlamada teknolojinin nimetlerinden sıklıkla yararlanıyorlar.

Eğer bilgisayar programcısı ya da yazılım geliştirme uzmanı iseniz, geleceğin icat fikirlerine bir göz atmalı ve insanlara günlük rutinlerinde yardımcı olacak yeni akıllı telefon uygulamaları yaratmaya çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Nesnelerin İnterneti ve Örnekleri

 

33- 3D Baskı

3d print baski gelecegin is fikirleri

3D baskıya ilişkin iş fikirleri son günlerin en karlı işlerinden. Hatta son birkaç yıldır, dünya çapında bir üne kavuştu; çünkü prototip üretim sektörünü yeniden canlandırdı.

Sektörün popülerliği, 3D baskı makinelerine duyulan ihtiyacı da artırdı. Dolayısıyla, bu cihazların satışı da geçmiş yıllara oranla artmış durumda.

Başlangıçta 3D baskı işi son derece pahalıydı ve pek çok girişimci bu masrafı karşılamakta zorlanıyordu. Zaman geçtikçe fiyatlar az da olsa düştü, ancak 3D baskı bir grup insan için halen daha ulaşılmaz bir şey olma özelliğini koruyor.

Siz de bu işe atılmak istiyorsanız, biraz yüksek bir yatırımla, pek çok iş fikrine ve fırsatlara ulaşabilmeniz mümkün.

Şuanda 3D baskı makinesi fiyatları 2000 ile 15.000 dolar arasında değişiyor. Bu fiyat makinelerin sahip olduğu özellik ve niteliklere göre belirleniyor. Eğer üstün özelliklere sahip bir cihaz almak istiyorsanız, fiyatın otomatik olarak yükseleceğini unutmayın.

Bu iş fikrini hayata geçirmek için yapmanız gereken, ekipmanınızı alıp bir mağaza açmak ve reklamınızı iyi yapıp gelir düzeyi yüksek müşteriler kazanmaya çalışmak olmalı.

Mutlaka okuyun: 3d Baskıyla İlgili İş Fikirleri

 

34- Ortak Alan Kullanımı

ortak ofis kullanimi gelecegin is fikirleri

Geleceğin ofis trendleri de değişiyor. Yüksek kira masrafları sebebiyle küçük ölçekli bir işletme için ayrı bir ofisin masraflarını karşılayabilmek bir hayli zor. Bu nedenle günümüzde insanlar paylaşımlı ofis alanlarında çalışma fikrine daha sıcak bakıyorlar. Bu hem işletmelerin kira masraflarını azaltıyor, hem de onlara uzmanlık alanlarını, bilgi birikimlerini ve sahip oldukları becerileri paylaşma olanağı sunuyor.

Uygun bir mekâna sahipseniz burayı ortak iş alanı kullanımına açmak düşük bir sermaye ile başlatabileceğiniz, kar oranı yüksek bir iş fikri olacaktır.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi Alanındaki 3 İnovasyon

 

35- Gayrı Menkul/Emlak Sektörü

GELECEGİN İS FİKİRLERİ GAYRİMENKUL EMLAK SEKTORU

Şehirleşme oranındaki hızlı artış, her yıl binlerce insanın şehirlere akın etmesine sebep oluyor. Bu göçün perde arkasında iş bulabilmek veya hayat standartlarını yükseltmek gibi pek çok sebep mevcut. Bu eğilim sebebiyle, masrafı karşılanabilir evler bulma ihtiyacı da her geçen gün artıyor.

Emlak sektörü bu alanda hizmet sunup komisyon alan emlakçılar, brokerler(simsarlar) ve inşaat şirketleri için de harika iş fırsatları sunuyor. Emlak ofisi açmak geleceğin kazandıran işlerinden biri olabilir. Bu işe atılmak istiyorsanız işe ilişkin belli bir deneyime ve bölgenizde iş yapabilmek adına bir izin veya lisans belgesine sahip olmanız şart.

 

36-Tüketim Ürün ve Hizmetleri Sektörü

tuketim mal ve hizmet sektoru zincir magaza olusturma

Uzmanlar, 2030 yılına kadar orta sınıf nüfusunun 3 milyarı bulacağını iddia ediyor. Orta sınıf nüfusunun günden güne arttığı ülkeler ‘yükselen ekonomi pazarları’ olarak anılıyor.

Orta sınıfın nüfusundaki bu hızlı artış tüketim malları ve hizmetlerinin de hızla tüketileceği anlamına geliyor. Böylelikle, bu sektöre atılıp küçük ya da büyük ölçekli bir işletme açma niyetinde olanlarınız için bulunmaz bir iş fırsatı oluşmuş oluyor.

Bu iş fikrini hayata geçirdiğinizde; mağaza zinciri oluşturmak, ürünleri ithal veya ihraç etmek gibi farklı pek çok yöntemle küçük bir girişimci olmaktan çıkıp işleri ilerletebilmeniz mümkün.

 

37- Sağlık Bakım Hizmetleri

saglik bakim hizmetleri gelecegin parlak is fikirleri

Sağlık bakım endüstrisi de geleceğin parlayan yıldızlarından. Gelecekte koruyucu ilaç üretimi hızla artarken, genel sağlık hizmetleri uygulamalarının yerini bireysel sağlık hizmeti uygulamalarına bırakacağı öngörülüyor.

Yapılan araştırmalar, geleceği parlak her 20 iş fikrinin en az 10 tanesinin sağlık bakım hizmetleriyle ilgili olduğunu ortaya çıkardı. Sektörün yakın gelecekte milyonlarca yeni iş alanı yaratacağı iddia ediliyor. Sağlığa yönelik bu eğilim, nüfustaki hızlı artışın beraberinde getirdiği bir sonuç. İşte bu yeni iş eğilimi, sağlık bakım endüstrisini de aynı oranda etkileyecek. Bu sektöre atılanların, yaptıkları yatırımı kat be kat fazlasıyla geri alacağı kesin.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektörünün Geleceği Nasıl Olacak?

 

38- Danışmanlık Hizmeti Sunmak

danismanlik hizmeti sunmak gelecegin is fikirleri

Danışmanlık hizmeti sektörü, profesyonellere ve uzmanlara son derece makul iş fırsatları sunuyor. Önümüzdeki yıllarda pek çok farklı faktörden ötürü tavan yapacağına inanılan sektöre ilişkin olası değişikliklerin bazılarının olumlu, bazılarının ise işsizlik oranındaki artış, yüksek enflasyon veya girişimcilik eğilimindeki artış gibi olumsuz sebepler olacağı söyleniyor.

Bu sektöre atılarak insanlara problemlerini çözmek konusunda yardımcı olabileceksiniz. Üstelik pek çok alanda danışmanlık hizmeti sunabilmeniz mümkün: Eğitim, iş bulma, kariyer ve müşteri danışmanlığı hizmetleri verebileceğimiz örnekler arasında yer alıyor.

 

39- Katılımcı Ekonomi İş Fikirleri

buyuk sirket kurmak

Katılımcı ekonomi modelini temel alan iş fikirlerinin gelecek yıllarda büyük bir başarıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Airbnb, UBER, Udemy ve Yemek Sepeti bu tarz iş fikirlerinin en canlı örneklerini oluşturuyor. Bu tarz işler, yalnızca müşterilere yardımcı olmakla kalmıyor, hizmet sağlayıcılarına da destek oluyor; karşılığında da komisyonlarını alarak hizmetlerini sunmayı başarıyorlar.

Katılımcı ekonomiye yönelik bir iş fikrine sahip olanların bu işin iyi bir planlama ve yatırım gerektireceği gerçeğini unutmamaları gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi Nedir?

 

40- Yenilenebilir Enerji Malzemeleri

yenilenebilir enerji malzemeleri uretimi gelecegin is fikirleri

Dünyanın ne denli büyük bir hızla geliştiği ortada. Ancak, halen daha pek çok sorunla uğraşıyoruz. Bu sorunların en büyüğü ise enerji üretimi. Enerji üretimi pek çok ülkenin baş sorunu, özellikle de yükselen pazar değerine sahip ülkelerde. Enerji üretebilmek için bazı Asya ülkeleri halen daha hidroelektrik, nükleer veya termal enerji santrallerine güveniyor. Halbuki bu santrallerden elde edilen enerjinin çevreye zararının büyük olduğu gerçeği uzmanların dilinden bir an olsun düşmüyor.

Bilim adamları da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelip çevremizi korumamız gerektiğini vurguluyorlar. Anlayacağınız, orta ölçekli bir işe atılmak isteyenleriniz için bu sektör bulunmaz bir fırsat. “Yeşil iş fikirleri” başlığı altında toplayabileceğimiz pek çok iş fırsatı mevcut. En düşük bütçeyi ve deneyimi gerektirecek, doğru iş fikrini seçin ve bir an evvel işe koyulun.

Mutlaka okuyun: Yenilenebir Enerji Sektörü İş Fikirleri

 

41- Yaşlılar için Ev Bakım Hizmeti

yaslilar icin ev bakim hizmeti sunma is fikri

Yaşlılık tek kelimeyle altın çağdır. Nüfus artışı sebebiyle ev bakım hizmetleri sektörü gelecek vaat eden iş fikirlerinden birine dönüşmüş durumda. Söz konusu servisler; ev hemşireliği, ev temizliği veya ev arkadaşlığı gibi hizmetlerden oluşuyor.

Bu işin en önemli  avantaj ise, nüfus dağılımıyla alakalı. 2050 yılına kadar yaşlı nüfusunda %10 veya %20 oranında bir artış yaşanacağı söyleniyor. Bu da yaşlılara ev bakım hizmetine doğacak talepte ciddi bir artış olacağının göstergesi.

Tabii bir de bu işe atılmadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. Bunların ilki kültürel faktörler. Bazı kültürlerde yaşlılarla ilgilenmek her çocuğun görevi olarak kabul ediliyor. Bir yabancının sizin yaşlılarınıza bakması, sevgiden yoksun çocuklara sahip olduğunuz veya çocuklarınızın “ kötü tohum”lar olarak görülebileceği anlamına geliyor. Bu inanç Çin, Kore, Hindistan ve bizim ülkemiz de dâhil pek çok Asya ülkesi için geçerli.

Sektörün bir de zamanlamaya ilişkin bir sorunu var. İnsanlar sizin hizmetlerinize başvuruyor, çünkü yaşlıları ile ilgilenecek zaman bulmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle, çalışanlarınız her daim dakik olmak zorunda, yaşanacak ufacık bir gecikme dahi size müşteri kaybettirebilir. Bu denli dakik bir personeli bir araya getirmekse başlı başına bir sorun demek!

 

42- Araba Şarj İstasyonu

araba sarj istasyonu is fikri

Saydığımız iş fikirlerinin çoğu gibi araba şarj istasyonu açmak da geleceğin işlerinden biri olma potansiyeline sahip. Bunun bir sebebi insanların gün geçtikçe daha fazla çevreye duyarlılığı geliştirmesi, diğeri ise elektrikle çalışan araçların düşen fiyatları. 2050 yılına kadar araba satışlarının %65’inin elektrikle çalışan arabalar olacağı, yani elektrikli arabaların benzinle çalışan araçları geride bırakacağı söyleniyor.

Otomobil satışları nasıl benzin istasyonlarının sayısında ciddi bir artışa sebep olduysa, elektrikli araba satışları da aynı avantajdan yararlanacak. Audi, BMW, Nissan, Tesla gibi sektörün öncü araba markaları 2018 yılında elektrikli arabalar piyasaya sürüyor; anlayacağınız araba şarj istasyonu açmak konusunda bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı!

Bu iş için yaklaşık 50.000 dolarlık bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor, iki saatlik bir şarj işlemi için ise alacağınız ücret 8.50 dolar civarında olacak.

Bu iş fikrinin avantajları arasında marka değeri oluşturmak var. Müşterilerinize hizmetinizden yararlanmanın çevreye ne denli olumlu bir katkı sağlayacağını söyleyebilmek, marka değerinizi arttıracaktır.

Devlet desteği sağlanıyor oluşu da bir diğer sevindirici haber! Başlangıç masrafları için dert edenleriniz varsa, derin bir nefes alabilirler.

Üstelik bu iş fikriyle işletmeniz için ek gelir sağlayabilmeniz de mümkün. Tıpkı benzin istasyonları gibi reklam, market vb. ekstra işlerle gelir elde edebilirsiniz. İnsanların arabalarının şarj olmasını bekleyecekleri süreyi bir düşünsenize! Onları şımartmak için yeterince vaktiniz olacak.

Her yeni iş fikri gibi bu işin de bazı dezavantajları var. Bekleme süresinin uzunluğu gibi. Elektrikli arabaları şarj etmek en az 20-25 dakika alıyor. Bu süreyi azaltmak konusunda çalışmalar yapılsa da, bu konuda benzin istasyonları ile yarışmak şimdilik imkânsız.

Bir diğer sıkıntı da işletmenizin konumuyla ilgili. İstasyonların elektrik sağlama odalarına yakın bir noktada konumlandırılmaları gerekiyor. Bu durum, elektrikli araba kullanıcılarına uygun bir yer bulabilmeyi engelliyor. Arabasını şarj edecek bir nokta bulamama korkusunun müşterilerin güvenini ne denli sarsacağını bir düşünsenize!

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

 

43- Metal ürün üretimi

metal-uretimi

Birçok endüstrinin küçük ve orta ölçekli demir araçlara ihtiyacı vardır. Tarım, inşaat ve maden endüstrileri demir ekipmanların en önemli tüketicileridir. Yerli metal ve çelik üretimi yapan işletmeler ve aynı zamanda duyarlı işlere özgü aygıtların endüstriyel üreticileri büyüme oranları en istikrarlı olan işletmelerdir.

 

44- Evcil Hayvan Pansiyonları

evcil hayvan pansiyonlari is fikri

Evcil hayvan bakımı yaygın hale gelmiş olsa da, hayvan sahipleri için hayvanlarını her türlü seyahatte yanlarında götürmeleri gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle insanlar bu tarz durumlarda hayvanlara özel pansiyonlardan yararlanıp yokluklarında onlara iyi bakılacağından emin olmak istiyorlar. Evci hayvanlar aileden biri olarak görüldüğünden, onların refahı için para harcamaktan kaçınılmıyor.

Bu işin neden karlı bir iş olabileceğini kanıtlayan belli başlı noktalardan bahsedelim. Hayvan sahipleri yılda 5.4 milyar doları bulan bir harcama yapıyor; önümüzdeki yıllarda bu oranın 96 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Rakamların da net bir biçimde gösterdiği gibi, bu iş fikri gelecek vaat ediyor.

Bu iş fikri için başlangıç masrafınız 50.000 ile 300.000 TL arasında değişebilir. Bu, seçeceğiniz konuma, işletmenizin boyutuna ve yasal düzenleme masraflarına bağlı. Elde edeceğiniz gelir ise bir hayvan başına günlük 60 – 120 TL civarında olacak.

Bu işin avantajlı yanı hayvan sevginizi gösterebileceğiniz yeni bir ortam yaratması. Sevdiğiniz işi yapıp bunun üzerinden para kazanıyor olacaksınız, fena mı! Bu da size işinizi geliştirme konusunda gerekli motivasyonu sağlayacak.

Ayrıca bu iş sürekliliği olan bir işe dönüşebilir de. Bu noktada güven devreye giriyor. Müşterinin güvenini bir kez kazandınız mı, işlerin ardı arkası kesilmeyecektir.

Ancak unutmayın, bu işi kurmak için ciddi bir yatırıma ihtiyacınız var. Başlangıçta masraflar altında ezilebilirsiniz. Yeni ve modern bir bina inşa etmek, sigorta, hayvan bakım ürünleri temin etme ve yiyecek sağlama masrafları oldukça ağır olacaktır.

Tabi bir de hayvan bakımı konusunda bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Yalnızca hayvanları seviyor olmak bu işe atılmanız için yeterli değil. Hayvan biyolojisi ve psikolojisi hakkında derin bir bilgi birikimi şart. Bu da profesyonel bir eğitim almanızı gerektireceğinden, başlangıç masraflarınıza bir şey daha eklemiş olacak.

Bu iş pahalı bir müşteri desteği sistemi de gerektiriyor. Müşteriler evcil hayvanları ile ilgili en güncel bilgiyi talep edeceklerdir her daim. Anlayacağınız, çok fazla temsilci çalıştırmanız veya pahalı yardım masası yazılımları yükletmeniz gerekebilir ki bu durum yeni bir şirketi finansal açıdan yıkama uğratabilir.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvanlarla İlgili İş Fikirleri

 

 

45 – Yeşil İnşaat

yeşil ev

Kirlilik seviyesini minimumda tutmayı başararak makine ve bina inşaatı yapan mühendisler ve müteahhitler işlerini inanılmaz derecede büyütebilirler. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine ilişkin yerel ve ulusal endişeler, büyümek isteyen işletmeler için fırsatlar yaratıyor. Buna çevre dostu boya, inşaat malzemeleri veya güneş paneli üreticileri ve dağıtıcıları da dahildir.

Mutlaka okuyun: En Kazançlı Çevre Dostu İş Fikirleri

 

 

Dördüncü Sanayi Devrimine Hazır Mısınız?

dorduncu sanayi devrimi

Pek çok uzmana göre, Dünya 4. Sanayi devrimini yaşamaya doğru gidiyor. Bu devrimin biyolojik, dijital ve fiziksel boyutu olacak. Başka bir deyişle siber-fiziksel bir sistem geliyor.

Büyük çok uluslu şirketler Nanoteknoloji, Biyoteknoloji ve Genetik Bilim, Yapay Zeka, Makine Öğrenme, Nesnelerin İnterneti ve 3D baskıya fahiş yatırımlar yapıyor. Çünkü bu sektörlerin gelecekte pek çok farklı iş fırsatının kapılarını aralayacağı öngörülüyor.

Yazımızında devamında gelecek 10 yılda hayatımızı ve yaşama biçimizi derinden etkileyecek sektörleri bulabilirsiniz.

 

46- Yüksek Bahçeler

ABBFA751 502E 4B60 8E09 941B8D765689

Dünya nüfusunun gün be gün artması, sadece insanlar için değil, ihtiyaç duyduğumuz hayvanlar ve bitkiler için de yaşam alanlarının azalması anlamına geliyor.

Bu nedenle, gelecekte beklenmedik yerlerde tarım arazileri ile karşılaşmamızı sağlayacak yeni teknolojiler ortaya çıkabilir. Resimde görülen konsept çalışmasındaki, şehrin göbeğinde bulunan tarım arazisi, sanıldığı kadar uçuk bir fikir değil.

Mutlaka okuyun: Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

 

47- Laboratuvarda Yetiştirilen Et

D5D9FC64 E514 421A 92E7 BC952A6CDCF7

Gökdelenlerin tepesinde gezinen inekler henüz çılgınca bir fikir gibi görünüyor olsa bile, laboratuvar ortamında yetiştirilen kırmızı et, bunun aksine, alabildiğine gerçek ve halihazırda hayata geçirilmiş bir gelişme. Eğer bilim insanları fiyat performans açısından verimli ve yenebilir et üretme yolunu geliştirebilirlerse, yaşam ve yemek kültürümüz kökünden değişecektir.

Bahsi geçen değişim yalnızca ekolojik dengeye zarar veren hayvancılığın önüne geçmekle kalmayıp, et yemenin etik bir alternatifini de bizlere sunmuş olacak.

 

48- Uzay Turizmi

4F868A28 3654 4060 A081 7D5B7F839384

Dünyanın herhangi bir yerine seyahat etmek oldukça kolay ve sıradan bir hale geldi. Peki ya bir gün hepimiz uzaya çıkarak dünyayı seyredebilecek olsak nasıl olurdu?

Virgin Galactic, SpaceX ve hatta Amazon Blue Origin gibi firmalar, insanlığın bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için ter döküyor ve oldukça pahalı olsa da, bu yolculukta bize yer açarak dünyanın yörüngesinde, manzaranın tadını çıkarmamızın yollarını arıyor. Bunun örneklerinden biri olan Amazon’un yeni uzay mekiği New Shepard yolcuları, paraşütlerin açılıp aracın dünyaya dönmeye başlamasından önce 100 kilometre yükseğe çıkmayı başardı.

 

49- Diğer Gezegenlerde Yaşam

EB9C6686 3D81 4FA4 A552 AC5CF8DA20E8

Dünya üzerinde uzun süredir yakıp yıkarak dolaşıyoruz ve gezegen, insanlığın bu saldırgan doğası karşısında ancak bir noktaya kadar dayanabilir.

Eğer yok etmemeyi başarabilirsek, bir gün hayatımıza gezegenin dışında da devam edebiliriz. Öncelikli seçenek Mars olmak üzere, diğer gezegenlere yerleşerek koloni hayatı kurmak için hazırlanan planlar fiiliyata geçirildi bile. Teknoloji alanında yaşanan sıçramalar sayesinde, bahsi geçen planlar, gelecekte bilim kurgu olmaktan çıkarak bilimsel gerçeklik haline gelecektir.

 

50- Uzayda ya da Çalışma Dünyasında Robotlar

836A404B 2609 4CDA BEDE D27001D52A9E

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Bilim Dairesi NASA, şimdiden farklı boyutlar ve şekillerdeki robotları uzaya gönderiyor. Gelişen teknoloji ile bu adımın atılmış olması da oldukça makul olarak görülüyor. Zira robotların nefes almak için oksijene ya da yemek yemeye ihtiyacı yok. Dahası, dört bir yanları sensörler ile çevrili bu yardımcılar, elde ettikleri verileri de tekrar dünyaya gönderebiliyor.

Benzer bir bakış açısı iş dünyası için de uyarlanabilir. Robotlor, zorlu, sıkıcı ya da tehlikeli işleri üstlenerek insanları büyük dertlerden ve risklerden kurtarabilir. Dahası, robotlar teoride daha hızlı, daha verimli ve çok daha hassas şekilde çalışabilir.

 

51- Elektrikli Araçlar ve Otonom Sürüş

0F9EF1AA ACFD 4B3D ACE2 F932D503249F

Elektrikli araçlar yeni icatlar değil, aksine uzun süredir yollardalar ve her geçen gün daha da iyi bir hale geliyorlar. Otomobillerde kullanılan bataryalar daha uzun ömürlere sahip olmaya, şarj istasyonları ise günden güne daha fazla bölgede kurulmaya başladı. Bunun yanı sıra, otonom sürüş teknolojisi üzerine de yoğun çalışmalar, araştırmalar ve yatırımlar hız kazandı. Bu iki gelişmenin yolları, sanılandan çok daha önce kesişecek gibi görünüyor. Tesla Motors firması şimdiden, karmaşık bir otopilot modu ile sürüş sırasında kontrolü ele alan sistem geliştirdi fakat, otomobil üreticileri günün birinde, tamamen otonom olan araçlar üretebilmeyi umuyor.

O gün geldiğinde ve bahsi geçen teknoloji geliştirildiğinde, tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp otomobilinizin sizi istediğiniz yere götürmesine izin vermek olacak.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araç Sektöründe Kazandıracak İşler

 

52- Robot Uşak

93B3A476 5D99 4AA1 AD9D 55D60E4086C0

Sıkıcı fakat yapılması gereken o kadar çok ayak işi var ki, bunlar için bir çözüm geliştirilmesi kaçınılmaz durumda. Tam da bu noktada, robotların sizi gündelik dertlerden ve sıkıcı işlerin eziyetinden kurtarması güzel olmaz mıydı? Şimdiden robot elektrikli süpürgelre ve akıllı ev sistemleri gibi teknolojilerle gelecekteki ihtimallere göz atabiliyoruz. Zira daha büyük ve daha işlevsel robotlar yolda.

Yakında evin içerisinde dolaşarak hizmet eden, yemek hazırlayan ve daha birçok konuda yardımımıza koşan robotlarla yaşamaya alışmak zorunda kalabiliriz.

Mutlaka okuyun: Hayatımızı Kolaylaştıran Robotlar

 

53- Su Üzerinden Geçen Yollar

4846279D B4C6 499F B64B CFD37FC90B06

Özellikle kalabalık şehirlerde, yer sıkıntısı önde gelen problemler arasında yer alıyor. Görseldeki konsept çalışması, yolların ve yaşam alanlarının su üzerinde konumlandırıldığı bir geleceği tasvir ediyor. Araçların otonom sürüş teknolojisine kavuştuğu ve yeterince hızlı gidebildiği muhtemel bir gelecekte, okyanusları bu yollarla aşmak pek de gerçek dışı bir seçenek olarak görülmeyecektir.

 

54- Uçan Arabalar

F3CA5EA4 957C 4F1E 8F9F D82710537AE6

Yollarda yer kalmadığında, yönümüzü gökyüzüne çevireceğimize inanmak oldukça mantıklı bir yaklaşım. Daha şimdiden birçok ilginç uçan araba tasarımı hazır bir şekilde duruyor. Bunlar da gelecekteki uçan araba ihtimalini daha gerçekçi bir hale getiriyor.

 

55- Güneş Enerjisinin Geleceği

6EB1F69C 3068 433F 831D 46685507D8F0

Uzun süredir sahip olduğumuz güneş enerjisi panelleri, gelecek için devasa bir potansiyele sahip buluşlar olarak dikkat çekiyor. Tesla’nın Solar Roof kiremitleri sayesinde artık evlerin çatılarında gizli bir şekilde çalışabilen bu teknoloji, bazı firmaların uğraşları neticesinde arabaların tavanlarına da yerleştirilebilecek. Bu paneller sayesinde aracın elektrik ihtiyacı karşılanabileceği gibi, bataryanın da ömrü uzayarak menzile katkı sağlanabilecek.

 

56- Hiper Hızlı Trenler

CEE8C967 C0C5 4AFA B6DF C10DA422FBA6

Elon Musk tarafından desteklenen bir diğer teknoloji firması Hyperloop, çok yüksek hızlarda faaliyet gösteren bir yeraltı taşıma sistemi. Bu sistemin halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde inşası ve testleri sürüyor. Planlanan ilk seyahat Los Angeles kentinden San Francisco’ya olacak. Planlanan bir diğer güzergah ise New York ile Washington arasında olacak ve 29 dakika sürecek. Bu mesafe şu anda 2 saat 56 dakikada kat edilebiliyor.

Yerin altından ve suyun altından gidebilen hiper hızlı trenler sadece toplu taşıma için değil, uluslararası seyahatler için de devrim niteliği taşıyan bir ilerleme olacak. Günümüzde iki şehir arasında seyahat etmek için harcadığınız sürede başka bir ülkeye gidebileceğinizi hayal edin. Yakında bu hayal gerçeğe dönüşebilir.

 

57- Artırılmış Gerçeklik

5607FF5C 14FF 4D72 BB9A A73078A8517F

Artırılmış gerçeklik teknolojisi olağanüstü bir potansiyele sahip. Bu teknoloji uzun süredir sahip olduğumuz ve çeşitli uygulamalar aracılığı ile karşımıza çoktan bir gelişme. Artırılmış gerçeklik sanal gerçeklikten farklı olarak, sizi sanal bir aleme sokmak yerine, bilgileri önünüze getiriyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanan cihazlar, halihazırda bazı firmalar tarafından deneniyor. Bu firmalar taslakların gösterimi, geliştirme aşamasındaki ürünlerin sanal ölçekte modellemesi ya da sanal toplantı gibi basit görevlerde bahsi geçen teknolojiden faydalanıyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

 

58- Hareket Tabanlı Bilgi işlem

9FB7560D B45A 4E03 B0A2 B44F596392C3

Azınlık Raporu filmi ile popüler hale gelmiş olsa da, hareket tabanlı bilgi işlem teknolojisi uzun süredir hayatımızda. Bu teknoloji birçok farklı teknoloji ile birlikte kullanılıyor. Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve diğer akıllı cihazlarda günde kaç farklı jest kullandığımızı düşünün. Göreceksiniz ki, gelecekte sadece klavye ve fare ile sınırlı kalmayıp ses ve hareketler ile sanal bir dünyada verileri işleyebileceğiz.

 

59- Giyilebilir Ekranlar

E8F0EEDF FBF5 4B07 BDCA D40E73C71D89

Katlanabilir ekranlar ve akıllı telefonların hayalini kuruyor olabilirsiniz fakat gelecek ekranlardan bağımsız olarak bizi bekliyor olabilir. Daha şimdiden dokunmaya duyarlı projektör benzeri cihazlar hayatımıza girmeye başladı. Bu cihazlar sayesinde kullanılabilir ekranlar cildinize, kıyafetlerinize veya başka bir yüzeye yansıtılabiliyor. Başka bir deyişle, gelecekteki akıllı telefonlar, cebinizde telefon taşımanızı gerektirmeyebilir. Tek ihtiyacınız olan, giyilebilir bir teknoloji ya da basit bir implant olabilir.

 

60- Şoförsüz Kamyonlar

60CF3DA7 4D9B 4335 8BAD 38E4DE86C29E

Şoförsüz araçlar önemli olsa da, Ulaşım Araştırma Laboratuvarı, İngiltere’de Şoförsüz kamyonları görmek istiyor. Nihai amaç en fazla üç kamyonun önlerinde bir adet lider araç ile hareket etmeleri. Bu lider, diğer araçlar için gerekli frenleme ya da hızlanma kararlarını alacak. Bu üç takipçi araç yine de birer sürücüye sahip olacak fakat, otonom bir şekilde hareket ettikleri için, normalden daha yakın takip mesafesini koruyabilecek. Bu da hem yakıt tasarrufuna hem de düşük emisyona ulaşmayı sağlayacak. Yakın bir gelecekte, kargolarımız bilgisayarlar tarafından güçlendirilen ve yönetilen yöntemlerle taşınacak. Böylece her şey çok daha verimli ve dakik bir hal alacak.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Teknolojileri: Sürücüsüz Kamyonlar

 

61- 5G Mobil Bağlantı

90194E5D 432B 4C92 B10B 9F8F7D325535

Henüz 4G teknolojisinin yüzeyini kazımış olsak da, ufukta 5G teknolojisi göründü bile. Bu veri ağı sayesinde, kablolu tüm bağlantılardan daha hızlı veri akışı sağlanabilecek. Tahmin edebileceğiniz üzere, bu tür bir hızlı bağlantı ve yoğunluktan muaf teknoloji sayesinde, ev gereçlerinden arabalara ya da henüz icat etmediğimiz cihazlara kadar birçok bağlı cihaz için sınırsız sayılabilecek olasılıklar ortaya çıkacak. 5G teknolojisini piyasaya getirecek büyük oyunculardan biri olan Qualcomm firması, bu iş için X50 adını verdiği çipi kullanacak. Yaklaşık saniyede 5 gigabyte indirme kapasitesine sahip olan bu çipin, kısa süre sonra üst model telefonlarda karşımıza çıkması bekleniyor.

Mutlaka okuyun: 5G Teknolojisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

62- Li-Fi

5F316CAF 06E9 4E4A 80F9 EE124368C9A4

Son yıllarda testeri ve denemeleri yapılan Li-Fi, ultra hızlı veri transferi için oldukça ilginç bir potansiyel sergiliyor. Li- Fi, veri transferi için Wi-Fi teknolojisi gibi radyo dalgaları değil, ışık kullanıyor. Teorik olarak bu teknoloji ile çok daha hızlı veri transferini daha az engel ile yapabileceğiz.

Görünebilir ışık spectrumunun radyo Spectromundan yaklaşık 10 bin kat daha geniş olduğu göz önüne alındığında, potansiyel bant genişliğinin çok daha fazla olduğu görülebilir.

 

63- Yapay Zeka

3EE8E5DC A45E 4617 83E8 A8072DCFE0F7

Yapay zeka makinelerin, robotların ve hatta akıllı telefonların içerisinde. Yani etrafımız onunla çevrili vaziyette.Akıllı telefnlarınızda Siri, Google Assistant ya da Alexa gibi sesli yardımcılar düşünürseniz, yapay zeka alanında daha şimdiden ne kadar ileri gidildiği ile ilgili bir fikre sahip olabilirsiniz. Yapay zeka eninde sonunda bir yolunu bularak robot hizmetçileri, habercileri ve hatta satış temsilcilerini hayatımıza sokacaktır. Umut edelim ki dünyayı ele geçirmeye kalkmasınlar.

Mutlaka okuyun: Yapay Zeka Hayatımızı Kökten Değiştirecek!

Son olarak şunu söyleyelim. Geleceğin iş fikirlerini ya da iş trendlerini kesin olarak tahmin etmek zor. Ancak daha önceki veriler ve bugünü kıyasladığınızda gelecekte hangi işlerin yıldızının parlayacağını kolayca tahmin edebilir; buna göre yeni iş fikirlerine ulaşabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar!

 

İlginizi çekebilir

Geleceği Parlak En Karlı İşler

Yeni İş FikirleriSource link

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.