En İyi Clint Eastwood Filmleri!
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

En İyi Clint Eastwood Filmleri!

31 Mayıs 1930 yılında çelik işçisi bir babanın oğlu olarak bugün dünyaya gelen Clint Eastwood, 1950’li yıllarda B sınıfı filmlerde haftalık 75 dolara oyunculuk kariyerini geliştirmeye çalışan bir gençti. Bazı stüdyolar adem elmasının çıkık olmasını bahane göstererek kendisine rol vermeyi kesmişlerdi. Moralini bozmayan Eastwood, koparabildiği roller dışında kalan zamanlarında ise yüzme havuzları için çukurlar kazarak hayalini devam ettirmek için çabaladı.

1959 yılına gelindiğinde ise sabrının ve azminin karşılığını almaya başlayan Clint Eastwood, 1966 yılına kadar yayında kalacak olan “Rawhide” adlı TV dizisinde Rowdy Yates isimli rolle tanınmaya başlamıştı. Asıl çıkışı ise 1964 yılındaki “A Fistful of Dollars” ve 1965 yapımı “For a Few Dollars More” filmleri ile yaptı. 1966 yılına gelindiğinde ise Sergio Leone’nin spagetti western serisinin son halkası olan “The Good, The Bad And The Ugly” ile dünya çapında bir üne kavuştu.

Bugüne kadar 60’dan fazla filmde ve TV yapımında oynamış, 30’dan fazla film yönetmiş ve 25’ten fazla filmin yapımcılığını üstlenmiş olan Eastwood, bunların dışında sayısız filmin müziklerini de bestelemiştir.
Her ne kadar popüler sinemanın en önemli isimlerinden biri olarak görülse de Eastwood, her zaman devletinin dış politikalarını eleştiren, popülist düşüncelere karşı bir tavır sergileyen karakterde bir sinema insanı olmuştur. 

Empire dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 100 Film Yıldızı listesinde ikinci sırada yer alan usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un “Mystic River” ve “Million Dollar Baby” filmleri için dört Oscar ödülü bulunmaktadır. Ayrıca Golden Globe, BAFTA, Cannes, César gibi birçok prestijli kuruluş tarafından ödüle layık görülmüştür.

Son olarak 2021 yılında, yönettiği ve oynadığı “Cry Macho” filmiyle izleyici karşısına çıkan Clint Eastwood’un 92. yaşının şerefine en güzel filmlerini derledik…

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.