Fahrettin Koca: Tek kit ile 4 farklı virüs taraması yapılacak
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Fahrettin Koca: Tek kit ile 4 farklı virüs taraması yapılacak


          Solunum yolları enfeksiyonlarının arttığını ve birbirine karıştığını belirten Bakan Koca, tek kit ile 4 farklı virüs için tarama yapılacağını söyledi.          

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs ile diğer solunum yolu enfeksiyonlarının birbirine karıştığını belirten Bakan Koca, taramalarda artık üçlü solunum yolu paneline bakılacağını belirtti.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun yerli kit aracılığı ile tespit edileceğini belirten Bakan Koca, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette. Influenza (grip) ve RSV vakaları daha yoğun görülmekte. Taramalarımızda artık üçlü solunum yolu paneli bakacağız. Yani tek bir kit ile influenza A, influenza B, Covid-19 ve RSV’ye aynı anda bakılacak.

“Yerli multipatojen test kiti üretilecek”

Artık bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunda Covid mi, RSV mi, influenza A veya B mi, hangisi olduğunu, yerli üretim kitten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak. O da muhtemelen 1 ay içinde devreye girmiş, ilgili hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu konuda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’mızı görevlendirdim. Yerli imkanları değerlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve çok kısa sürede yaygın kullanıma geçilecek.”

“Vaka artışı olacağını düşünmüyorum”

Koronavirüs nedeniyle Çin’de gerçekleştirilen karantina uygulamalarına ilişkin görüşü sorulan Koca, “Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu durum, Çin devletinin mücadele yöntemi. Bizde ise durum farklı. Bizde böyle bir durum söz konusu değil. Vakalar, 3 binlerde. Önümüzdeki dönemde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin’deki gibi bir tedbir alma durumumuz da asla söz konusu olmayacak. Biliyorsunuz, Turkovac aşımızın bilimsel çalışmaları dünya bilim literatürüne girdi. Birçok çalışmamız; saygın, uluslararası dergilerde yayımlandı. Güvenli, etkili ve güvenilir bir aşımız var. Vatandaşlarımızdan risk grubunda olanlar, tereddüt etmeden Turkovac aşımızı olabilir.” diye konuştu.

Fahrettin Koca: Tek kit ile 4 farklı virüs taraması yapılacak #1

Sahte doktor olayı

DHA’nın haberine göre; Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde sahte doktorun görev yaptığı iddiası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Koca, şu sözleri kaydetti:

“Müfettiş görevlendirdik, biliyorsunuz. Muhtemelen 1-2 gün içinde olay daha net anlaşılmış olacak. Ona göre nasıl bir tedbir almamız gerektiği de netleşecek. Onu da zaten kamuoyuna duyuracağız. Göreve başlaması ve maaş alması gibi bir durum söz konusu değil. Bize herhangi bir belge, beyanda bulunmuşluğu yok. Bu, tamamen hastanede uzman arkadaşa sahte belgelerle sadece gözlemlemek amacıyla kendisine inandırmış olduğu anlaşılıyor. Durum ortaya çıktığında gereken tedbir alınır.”

“Tüm diplomaların nasıl kontrol edileceği bellidir”

Bakan Koca, görevdeki hekimlerin diplomalarının sorgulanması ihtimaliyle ilgili ise, “Ülkemizde sadece hekimler için değil, tüm diplomaların nasıl kontrol edileceği bellidir. Biz ayrıca kendi veri tabanımızda da kayıtları tutuyoruz. Güçlü bir bilişim altyapımız var. Bu durum, bizce müstakil bir örnektir. Gereğini yapacağız. Gözlem ve staj amaçlı talepler, il sağlık müdürlükleri aracılığı ile takip edilmelidir. Mevcut uygulamamız da budur. Olayı her boyutu ile değerlendiriyoruz.” dedi.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.