1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Ford, dünya genelinde 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Ford, dünya genelinde 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Ford, dünya genelinde 3 bin kişiyi işten çıkaracak


          Ford, çoğunluğu Kuzey Amerika'da olmak üzere küresel çapta 3 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.          
Küresel ekonomide yaşanan sıkıntılar, dev şirketleri de etkiliyor. Daha önce;  Google, Meta, Apple ve Tesla gibi büyük markalar, çalışan sayısını azaltma kararı almıştı.


ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford da çoğunluğu Kuzey Amerika’da olmak üzere küresel çapta 3 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.

AA’da yer alan habere göre, Ford Üst Yöneticisi Jim Farley ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, konuya ilişkin çalışanlara ortak bir e-posta gönderdi.

Söz konusu e-postada, şirketin maliyet yapısının geleneksel ve yeni rakiplere karşı rekabetçi olmadığı belirtildi.

Çalışma şekli değişiyor

Ford’un yeni teknolojileri benimserken çalışma şeklini değiştirdiğine işaret edilerek, kaynakların yeniden düzenlendiği bildirildi.

ford

Farley ve Ford’un gönderdiği e-postada, “Bu geleceği inşa etmek, yüzyılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiğimiz yolun neredeyse tüm yönlerini değiştirmeyi ve yeniden şekillendirmeyi gerektiriyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Küresel çapta 3 bin kişinin işine son verileceği belirtilerek, işten çıkarmaların çoğunlukla ABD, Kanada ve Hindistan’da gerçekleşeceği kaydedildi.

Şirketin işten çıkarma kararının ardından Ford’un New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 5’e yakın değer kaybetti.

Ford, martta yaptığı açıklamada, 2026’ya kadar yılda 2 milyondan fazla elektrikli araç üretmeyi planladığını ve elektrikli araç çalışmalarını hızlandırmak için operasyonlarını “Ford Model e” ve “Ford Blue” olarak ikiye böldüğünü duyurmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap