1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Gençliğin sırrı kelle paça çorbasında: Cildi gençleştiriyor, saçları uzatıyor

Gençliğin sırrı kelle paça çorbasında: Cildi gençleştiriyor, saçları uzatıyor

Gençliğin sırrı kelle paça çorbasında: Cildi gençleştiriyor, saçları uzatıyorKuzu, koyun gibi çeşitli hayvanların sakatatlarından yapılan kelle paça çorbasının insan cildine faydalı olduğunu belirten Diyetisyen Ünal, bu çorba ile genç bir görünüm elde edilebildiğini söyledi.

Sivas’ın meşhur lezzeti kelle paça çorbasının faydaları saymakla bitmiyor…

Kış aylarında oldukça fazla tüketilen çorba, aynı zamanda cilt sağlığına da iyi geliyor. Çorbanın faydaları hakkında bilgi veren Diyetisyen Eda Ünal, cildi gençleştirici etkisini vurgulayarak şu sözleri kaydetti:

“Kış aylarında sıkça kullanılan kelle paça çorbası, Orta Çağdan itibaren iyileştirici şifalı özelliği ile ortaya çıkıyor özellikle kış aylarında sıkça tercih ediliyor. Sivas dışında da Türkiye’nin her kesiminde sık kullanılan çorba türü aslında, özellikle cildi gençleştirici etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili olan bu çorba içerisinde yüksek protein içeriyor.”

“BAĞIŞIKLIĞIN GÜÇLENMESİNİ SAĞLIYOR”

Kelle paça çorbasının daha genç bir görünüm elde edilmesinde etkili olduğunu söyleyen Ünal, şu ifadeleri kullandı:

“Genellikle dana, kuzu, koyun gibi büyük baş ve küçükbaş hayvanların sakatatlarından hazırlanıyor bu çorba. Yanında sirke, limon, baharat ve tatlandırıcılarla antioksidan seviyesini güçlendirerek bağışıklığın güçlenmesini sağlıyor. Özellikle gribal enfeksiyonlarda sıklıkla kullanılıyor.

Gençliğin sırrı kelle paça çorbasında: Cildi gençleştiriyor, saçları uzatıyor #1

“CİLT, TIRNAK VE SAÇ SAĞLIĞINA YARAR SAĞLAMAKTADIR”

Bunun dışında kas yırtılmalarında kemik sağlığında kırıklarda ve çeşitli ortopedik rahatsızlıklarda kelle paça çorbasından sıklıkla yararlanılıyor. İçerisindeki kollajen içeriği dışında da magnezyum, kalsiyum fosfor gibi mineraller içermesinde dolayı hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı oluyor. Bu özelliği dışında cilt, tırnak ve saç sağlığına yarar sağlamaktadır. Özellikle cildin elastikiyetini arttırarak daha genç bir görünüm elde edilmesini yardımcı oluyor. Aynı zamanda tırnakların daha hızlı uzayıp güçlü olmasına ve saçların da daha hızlı uzamasında oldukça etkili.”

KALP DAMAR RAHATSIZLIĞI OLANLARA ÖNERİLMİYOR

Diyetisyen Ünal, kalp ve damar rahatsızlığı olanlara bu çorbayı önermediklerini belirterek, “Bunun yanında çocuklarda da kemik gelişiminde oldukça yarar sağlıyor. Yüksek kalorili ve yağlı bir yiyecek olduğu için kilo almak isteyen danışanlarımıza porsiyon kontrolüne uyarak öneriyoruz. Kalp ve damar rahatsızlığı olanlar kolesterol rahatsızlığı olanları kelle paça gibi yağlı bir çorbayı önermiyoruz.

Gençliğin sırrı kelle paça çorbasında: Cildi gençleştiriyor, saçları uzatıyor #2

“CİLDİN DAHA AYDINLIK GENÇ GÖRÜNMESİNİ SAĞLAYABİLİRİZ”

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yanında sirke, limon kullanımı ile antioksidan özelliğini arttırmak mümkündür. Paça çorbası yanında limonlu yeşillik tüketimi demir emilimini arttırarak kan değerlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Besinlerle destek vererek cildin daha aydınlık genç görünmesini sağlayabiliriz.” diye konuştu.

Yorum Yap