İlginizi Çekebilir
İlk finalist Senegal
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. House of the Dragon Öncesi, Targaryen Soyağacı Açıklandı

House of the Dragon Öncesi, Targaryen Soyağacı Açıklandı

House of the Dragon Öncesi, Targaryen Soyağacı Açıklandı

1. Targaryen Tarihi
+

Game of Thrones’un Targaryen Hanesi’nin tarihi, Westeros’un fethedildiği çağda, Jon Snow’un (Aegon Targaryen) Duvarın Ötesinde hayatına başladığı zamana kadar gider. Westeros’un bilinen tarihi 12.000 yıl geriye uzanırken, Game of Thrones’un zaman çizelgesinde Fatih Aegon’un ardından Demir Taht’a 16 kral/kraliçe daha oturacak ve Daenerys Targaryen’in ölümüyle sonuçlanacaktı. Targaryenler, Robert Baratheon’un Aerys II ve Rhaegar Targaryen’den tacı gasp etmesiyle nihayet tahttan indirilecekti. Targaryen Hanesi’nin tarihi, sık sık ensestliğiyle de hatırlanır; Targaryens, ejderhanın kanını “saf” tutmak için yüzyıllarca erkek kardeş, kız kardeş, teyze ve amca ile evlendirilir. Ejderhalar, Game of Thrones’ta Targaryen ailesinin saltanatının en önemli yönlerinden biriydi, çünkü bu tür yaratıkların gücü rakiplerine korku salmasına izin verdi. Ancak, Targaryen Hanesi’nin ejderhalarının sonuncusu görünüşe göre ölmüştü ve Daenerys Targaryen bir asırdan fazla bir süre sonra ejderhalarla hüküm süren ilk Targaryen’di. Bu durum, Bran the Broken’ın Westeros Kralı olarak taç giymesiyle nihayet sona ermiştir.
Devamı…

HBO’nun House of the Dragon serisi, Game of Thrones’un Targaryen’lerini ön plana çıkarıyor, ancak, ön bölüm devasa Targaryen aile ağacının yalnızca bir bölümünü kapsıyor. Game of Thrones, esas olarak House Stark’ı ana karakterler olarak yerleştirirken, ailenin en zorlayıcı dinamiği, Demir Taht’ta üç yüzyıl boyunca hüküm süren House Targaryen ile olan tarihiydi. Game of Thrones’un sonunda, kapsayıcı çatışmanın House Stark ve House Targaryen arasındaki tarih ve ilişkilere dayandığı anlaşıldı. Game of Thrones başladığında, Targaryen ailesi üç yüzyıl sonra Demir Taht’ta nihayet tahttan indirilmişti, sadece iki varis, Danaerys ve Viserys, doğuştan haklarını talep etmek için kalmıştı. Buna rağmen, Targaryen Hanesi’nin tarihi ve etkisi Westeros için önemini hiçbir zaman kaybetmedi, çünkü, daha önce gelen birçok kralın mirası, önde gelen haneler tarafından taht oyunları oynarken alınan stratejiler ve kararlar üzerinde büyük bir ağırlık oluşturdu. Westeros’un tüm tarihi boyunca, Targaryenler hakkındaki bir ifade asla silinmedi: “Her yeni Targaryen doğduğunda, tanrılar yazı tura atar.”

Westeros, pek çok Targaryen kral ve kraliçesinin saltanatını biliyordu, birçoğu öfke ve yıkım ya da barış ve büyüklük tarafından bölündü. HBO’nun House of the Dragon promosyon malzemeleri, bu alıntıyı sloganlarından biri olarak uygun bir şekilde benimseyerek Targaryen tarihinin en önemli dönemlerinden birini oluşturdu. Bu duygu, Targaryen soy ağacından Game of Thrones’un Ejderhaların Anası Daenerys Targaryen’e kadar sızar. House of the Dragon, Game of Thrones tarihinde çok daha büyük bir Targaryen listesi tasvir ettiğinden, Westeros’ta Fatih Aegon’dan, Jon Snow’a uzanan bir Targaryen soy ağacına sahip ve bu bilgi bir dosyamızda.

Yorum Yap

Yorum Yap