Kış lastiği hareketliliği başladı
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Kış lastiği hareketliliği başladı


Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlarken, lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başladı. Henüz kış lastiğine geçmeyen sürücüler ise lastikçilerde yoğunluk oluşturuyor.

Kış lastiği, Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Aydın’da zorunlu olmamasına rağmen il dışı yolculuk yapanlar ve yaylalarda tarım işleri ile uğraşanlar güvenli sürüş için kış lastiğine geçmek istiyor. Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da lastikçilerde hareketlilik başladı.

Yüksek kesimlerde kar etkili oluyor

İHA’nın haberine göre, Aydın’da ova kesimleri ve şehir merkezlerinde hava sıcaklığı nadiren sıfırın altına düşse de yüksek kesimlerde sürekli don ve kar olayı yaşandığını belirten Aydın’daki lastikçi işletmesi sahibi Deniz Işık, sağlıklı ve güvenli bir sürüş için kış lastiğinin çok önemli olduğunu söyledi.

İl dışına çıkan ve zorunlu olan sürücülerin 1 Aralık itibariyle kışlık lastiklerini taktığını, diğer sürücülerin ise yasal zorunluluğu olmadığı için havaların soğuması ile lastiklerini değiştirmeye başladığını belirten Işık, “Kış lastikleri soğuğa karşı özelliğini koruyabildiği için kaymayı önleyen özelliğe sahiptir.

Birçok kişi yasal zorunluluğa dikkate alarak lastikleri değiştirirken kış lastiğinin önemini bilenler sağlıklı sürüş ve güvenlik için kullanıyor.” dedi.

lastik

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.