Korona kanser teşhislerini geri plana itti
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Korona kanser teşhislerini geri plana itti


          Kanser komisyonu, korona sırasında kanser araştırmalarının, erken teşhisin ve kemoterapi gibi tedavilerin geri plana itildiğini, bunun bir kanser salgını yaratabileceğini duyurdu.           

Hakemli tıp yayını Lancet Onkoloji tarafından alanlarında uzman bilim insanlarından oluşan uluslararası ekibin hazırladığı kanser raporu, bugün yayınlandı.

Pazartesi günü düzenlenen tanıtım toplantısında raporla ilgili açıklama yapan uzmanlardan, “Koronavirüs salgını, sağlık sistemlerinde kırılganlıkları ortaya çıkardı ve kanser de dahil olmak üzere ‘koronavirüs dışındaki hastalıklarda’ devam eden birçok klinik çalışmayı durdurdu.” açıklaması geldi

Korona yüzünden kanser tanısı gecikti

Raporla ilgili DHA’ya konuşan Prof. Dr. Tezer Kutluk, Avrupa’da koronavirüs salgını sırasında son 2 yılda 1 milyon kanser tanısının geciktiğini, taramaların aksadığını ülkelerin ve tüm paydaşların bunu dikkate alması gerektiğini söyledi.

Lancet’te bugün yayınlanan makalede, kanser konusunda kaliteli sağlık hizmetlerine erişimin öneminin vurgulandığını belirten Prof. Dr. Kutluk, makaleyi hazırlayan komisyonun kanser konusunda 12 önemli tavsiyesini olduğunu, karar vericilerin ve tüm paydaşların bu tavsiyeleri dikkat alması gerektiğini belirtti.

Korona kanser teşhislerini geri plana itti #1

“1 milyona yakın Avrupalı kanser olabilir”

Raporu hazırlayan komisyon, koronavirüs salgınının ilk yılı sırasında doktorların normalden 1.5 milyon daha az kanser hastası gördüklerini ve her iki kanser hastasından birinin zamanında ameliyat veya kemoterapi almadığını belirtti.

Buna ek olarak 100 milyon tarama testinin yapılamaması sebebiyle ‘bir milyona kadar Avrupa vatandaşının teşhis edilmemiş bir kansere sahip olabileceği tahmin edildiği’ ifade edildi.

Alınacak önlemler

Salgın sırasında yaşanan bu zorlukların bir sonucu olarak gelecek 10 yıllık dönemde adeta bir kanser salgınına neden olacağının altı çizildi.

Uzmanlar, alınacak önlemler arasında uygun fiyatlı, daha kaliteli ve daha adil kanser bakımı için acilen programların yapılması gerektiğini vurguladı.

Alınacak bir diğer acil önlemin ise kanser araştırmalarına öncelik verilmesi olduğu belirtildi.

Korona kanser teşhislerini geri plana itti #2

“Acilen öncelik verilmezse…”

Raporun başyazarı ve Kuzey İrlanda’daki Belfast Queen’s Üniversitesi Profesörü Mark Lawler, “Koronavirüs salgını sırasında Avrupa genelinde yaklaşık bir milyon kanser teşhisinin atlandığını tahmin ediyoruz. Kayıp kanserleri bulmak için zamanla yarışıyoruz. Ek olarak, ilk pandemi dalgasında laboratuvarların kapanması ve klinik araştırmaların ertelenmesi veya iptal edilmesiyle kanser araştırmaları üzerinde korkutucu bir etki gördük. Kanser sağlık sistemlerine ve kanser araştırmalarına acilen öncelik verilmezse, Avrupa’nın önümüzdeki on yılda bir kanser salgınına doğru ilerlemesinden endişe duyuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.