1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. NASA'nın Ay görevi için kritik viraj geçildi

NASA'nın Ay görevi için kritik viraj geçildi

NASA'nın Ay görevi için kritik viraj geçildiNASA, Artemis 1 programı testlerinde nihayet önemli bir virajı aşmayı başardı. Görevin “pratik provası” başarıyla tamamlandı.

NASA, Artemis görevi kapsamında önümüzdeki yıllarda önce Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor.

NASA, Artemis’i uzun vadede Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

Asıl hedefi 2024 yılında Ay’a insanlı iniş gerçekleştirmek olan Artemis görevi, finansal zorluklar nedeniyle 2025 yılına ertelenmişti.

NASA’nın zorlu süreci

NASA, Artemis 1 görevi için şimdiye kadar zorlu test süreçlerinden geçmiş ve istediğini elde edememişti.

NASA, Artemis 1 “pratik provasını” birkaç sorun yaşamasına rağmen ilk kez tamamlamayı başardı.

Kurumdan yapılan açıklamada, ilk defa roketin tüm yakıt tanklarının doldurulduğu ve son aşama olan geri sayıma geçildiği belirtildi.

artemis

“Pratik prova”, roketin gerçek fırlatılması yapılmadan roket fırlatılmasının simülasyonla yapılmasını sağlayan testlere deniyor.

Fırlatma ekibi, çeşitli sızıntılar ve halihazırda düzeltilmiş olan diğer sorunlar nedeniyle bu yılın başlarında SLS roketinin testlerinde başarısız olmuştu.

Maliyet sorunları var

Yapılan açıklamalara göre, her görevi en az 4.1 milyar dolara mal olacak proje 2026 yılına bile yetişmeyebilir.

Bu yılın başında NASA yöneticisi Bill Nelson, gereken kapsamlı maliyetleri karşılanmasına yeterli fon ayırmadıklarını söylemiş ve suçu Kongre’ye atmıştı.

nasa

Yorum Yap

Yorum Yap