1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Obeziteye karşı uzmanların önerisi: Haftada 3 gün egzersiz

Obeziteye karşı uzmanların önerisi: Haftada 3 gün egzersiz

Obeziteye karşı uzmanların önerisi: Haftada 3 gün egzersizObezite hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Ünal, beslenme ve hareketli yaşamın önemine vurgu yaparak haftanın en az 3 günü 50-60 dakika egzersiz yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye, obezite listesinde dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yerini aldı.

En önemli sağlık problemlerinden biri olan obezite hakkında bilgi veren uzmanlar, egzersizlerin oldukça etkili olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Mehmet Ünal, hareketsizlikle birlikte boyun tutulması, bel tutulması, eklemlerin hareket edemez hale gelmesi, esnekliğin ve dayanıklılığın azalması gibi sağlık problemlerinin meydana geldiğini söyledi.

Hareketsiz yaşamın bir diğer sonucunun ise tip2 diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açan obezite olduğunu söyledi.

İHA’nın haberine göre; Türkiye’de obezite oranının son zamanlarda oldukça arttığına dikkat çeken Ünal, haftada en az üç gün ve 50-60 dakika egzersiz yapılması önerisinde bulundu.

“İstirahat ederken, vücudumuzdaki sistemler bize hizmet ediyor olabilir”

Vücudun genetik yapılanmasını ve epigenetik faktörlerin yaşamı nasıl etkilediğinin incelendiğini aktaran Ünal, Egzersiz Fizyolojisi’ni şu ifadelerle tanımladı:

“İnsan fizyolojisi canlıların yaşamsal fonksiyonlarını inceleyen bilim dalıdır. Günlük yaşamımızda istirahat ederken, vücudumuzdaki sistemler bize hizmet ediyor olabilir. Ancak bir fiziksel aktivite esnasında o sistemlerimiz aynı şeklide cevap verebiliyor mu? Yani bir stres esnasında o stresle karşılaşan vücut, buna ne kadar cevap veriyor, fizyolojik sınırlar içerisinde ne kadar müsaade ediliyor? Egzersiz Fizyoloji bunları inceleyen bir bilim dalıdır.”

Obeziteye karşı uzmanların önerisi: Haftada 3 gün egzersiz #1

“Esnekliğimiz ve dayanıklılığımız azalıyor”

Hareketsizliğin neden olduğu sağlık sorunlarına değinen Prof. Dr. Ünal, şu sözleri kullandı:

“Hareket halindeki bir organizmayı masa başına oturtarak bütün hareketleri kısıtlıyorsunuz. Böylece inaktivasyon problemi görülmeye başlıyor. Boyun tutulmasına, bel tutulmasına neden oluyor. Eklemlerimiz hareket edemez hale geliyor. Esnekliğimiz ve dayanıklılığımız azalıyor. Bunların oluşturduğu sağlık problemleri de peşinden geliyor.

“Hareketsizlik kadar yanlış beslenme de önemli bir etken”

Obezite için hareketsizlik en temel olay. Ancak hareketsizlik kadar yanlış beslenme de önemli bir etken. Onun için dengeli ve yeterli beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi yaşamımıza mutlaka yerleştirmeliyiz. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki yanlış besleme ve hareketsiz yaşam nedeniyle obezite çığ gibi artıyor. Nitekim bu durum da tip2 diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi obezite kaynaklı onlarca hastalığa yol açıyor.

“Haftada en az üç gün ve 50-60 dakika egzersiz yapılmalı”

Planlı, programlı, düzenli egzersizler yapılmalı. Haftada en az üç gün ve 50-60 dakika egzersiz yapılmalı. Egzersiz yapmaya başlamadan önce muhakkak bir hekim kontrolünden geçilmeli. Hekim onayından sonra da vücut için uygun olan egzersiz yapılmalı.

“Nefes alıp vermeyi bilmiyoruz”

Günlük yaşamımızda nefes alıp, vermeyi bilmiyoruz. Yüzeysel nefes alıyoruz. Derin nefes almıyoruz. Böylece solumum patenti normal işlemediği için vücudun diğer bütün sistemleri bundan etkileniyor. Onun için doğru soluk alıp, vermemiz lazım. Sadece göğüs kafesi ile değil diyaframı da katarak nefes alıp vermeyi bilmemiz lazım. Sakin, derin ve dingin nefes almayı bilmeliyiz. Bunları yaşamımızın içine oturtmalıyız ve bunu farkında olmadan yapıyor olmamız lazım.”

“Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamanın en önemli faktörlerinden biridir”

Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya ise şu sözleri kaydetti:

“Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamanın en önemli faktörlerinden biridir. Beslenme de fiziksel aktivitenin optimal düzeye çıkabilmesi için çeşitli moleküler unsurları destekleyen bir aktör. Epigenetik ise günümüze artık kalıtımın sadece DNA dizilimi ile olmadığı, DNA’daki çeşitli modifikasyonların da etkili olduğunu gösterdi. Sonuçta fiziksel aktivite, nutrogenetik ve beslenme yeni bir alanın çıkmasına neden oldu. Bu alanda son yıllarda artan çalışmalar bulunmaktadır. Fiziksel aktivite ve beslenme bir insanın fenotip ve genotipini etkileyen en önemli çevresel unsurlardır. Bu faktörlerin egzersizle ilişkisini ortaya koyduğumuzda bizler sağlıklı yaşamak için bir kombinasyon ortaya koyabiliriz.”

Yorum Yap

Yorum Yap