1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ramazan’da reflü ve mide ağrısından korunmanın yolları

Ramazan’da reflü ve mide ağrısından korunmanın yolları

Ramazan’da reflü ve mide ağrısından korunmanın yollarıKontrolsüz beslenmeyle reflü ve mide rahatsızlıklarının Ramazan ayında arttığına dikkat çeken Dr. Keskin, korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Ramazan ayında değişen beslenme düzeniyle, mide rahatsızlığı yaşayanların da sayısı arttı.

Uzun süren açlık ve ardından kontrolsüzce yenilen yemekler midede ağrı, yanma, gaz, şişlik, hazımsızlık, kramplar ve reflüyü tetikledi.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlığının Ramazan’da daha önemli olduğunu belirtti.

KORUNMA YOLLARI

Keskin, mide problemlerinden korunma yollarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Ramazan’da reflü ve mide problemlerinden korunmanın 10 etkili yolu vardır. Birincisi, uzun süreli açlıktan korunmak için, mutlaka sahur yapılmalı, ağır yağlı, baharatlı, acılı gıdalar yerine daha hafif olan çorba, süt ürünleri, sebze ve zeytinyağlı yemekler tercih edilmelidir. İkincisi, sahur ve iftarda alınan gıda miktarı azaltılmalı, iftardan sonra yaklaşık bir buçuk saat aralıklarla iki ara öğün alarak yeme düzeni oluşturulmalıdır.

Ramazan’da reflü ve mide ağrısından korunmanın yolları #1

“HAŞLANMIŞ, FIRINDA VE IZGARADA YAPILMIŞ YEMEKLER TÜKETİLMELİDİR”

Üçüncüsü, iftar ve sahurda gıdalar iyice çiğnenerek ve yavaş yavaş yenilmeli, hızlı yemekten kaçınılmalıdır. Dördüncüsü, iftar ve sahurda ağır yağlı ve şerbetli tatlılar yerine, sütlü ve meyve tatlıları tercih edilmelidir. Beşincisi, sindirim problemine yol açmamak için kızartılmış, kavrulmuş besinler yerine haşlanmış, fırında ve ızgarada yapılmış yemekler tüketilmelidir.

“ÖĞÜNLERDE ALINAN SIVI MİKTARI ARTIRILMALI”

Altıncısı, iftara hafif yemeklerle başlanmalı, ardından az yağlı sebze ve et yemeği veya salatayla devam edilmelidir. Yedincisi, öğünlerde alınan sıvı miktarı artırılmalı, günde en az 2-2,5 litre su ile beraber taze sıkılmış meyve suları, sebze suları, ayran gibi içecekler tüketerek vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır.

“SAHURDA YEMEKTEN EN AZ YARIM SAAT SONRA YATILMALIDIR”

Sekizincisi, sahur ve iftarda büyük porsiyonlar yerine, küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir. Az az, sık sık yeme şekli tercih edilmelidir. Dokuzuncusu, hareketsizlikten özellikle kaçınılmalı, öğünlerden sonra kısa süreli yürüyüşler, hafif egzersizler yapılmalıdır. Özellikle reflüden kaçınmak için, sahurda yemekten en az yarım saat sonra yatılmalıdır. Son olarak onuncusu, mide ve karındaki gaz ve şişkinliği, aynı zamanda kabızlığı engellemek için sebze, meyve, kepekli ekmek, kuru baklagiller gibi yüksek lifli gıdaların alınmasına özen gösterilmelidir.”

Yorum Yap

Yorum Yap