1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin…

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin…

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin...


          Yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı bu günlerde her zaman yeterince su içmeyi hatırlayamayabilirsiniz, ancak su içeriği yüksek besinler tüketerek ihtiyacınız karşılayabilmeniz mümkün...          

Sıcak havalarda çok çabuk susamaya başlarsınız. Bu, çok dikkat etmeniz gereken tamamen normal bir tepkidir. Bu, vücudunuzun yüksek sıcaklıklarla başa çıkmak için daha fazla suya ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Vücudun ideal çalışma sıcaklığı vardır ve çok sıcak olduğunda soğuması gerekir. İlk olarak, damarlar cilde kan akışını artırmak için genişler. Bu, aşırı ısının vücudunuzdan uzaklaşmasına izin verir ve tüm vücudu soğutma işlevine sahip olan terlemeye yol açan işlemdir. Ancak aşırı terleme dehidrasyona, yani vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Bu nedenle, özellikle daha çok dışarıda vakit geçiriyorsanız veya spor yapıyorsanız, yüksek sıcaklıklarda daha fazla terlersiniz. Su içmek, aşırı terleme yoluyla kaybedilen sıvıların geri kazanılmasına yardımcı olur.

Yüksek sıcaklıklarda, su kaybını önlemek için normal su tüketiminize yaklaşık yarım litre eklemeniz önerilir. Öte yandan su içeriği yüksek besinler tüketerek de sıvı alımınıza destek olabilirsiniz.

İşte su bakımından en zengin 15 besin.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #1

Salatalık

Salatalıkların su içeriği yüzde 96’dır ve su oranı en yüksek besindir. Aynı zamanda çok iyi bir potasyum kaynağıdır ve fosfor, magnezyum ve kalsiyum içerir.

Diğer meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında, temel vitamin ve mineraller bakımından düşüktür. Ancak cucurbitacins adlı bir madde içerir. Bu maddenin antidiyabetik özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yaz aylarında, salatalıklı su veya salatalıkla susuzluğunuzu bastırabilirsiniz. Bu, özellikle sade suyun tadını sevmeyenler için idealdir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #2

Marul

Marulun su içeriği yüzde 95’dir. Yoğun gevrekliği ile çok popüler bir yeşillik olan marullar birçok farklı besin içerir. Marul A ve K vitaminleri, potasyum ve çinko açısından zengindir.

Diyet lifi açısından çok zengin olan marullar tokluk hissini artırır ve aynı zamanda zayıflama diyetleri için ideal bir besindir. Bağırsak geçişini düzenler ve sindirimi destekler.

Marullar ayrıca  iyi uyumanıza yardımcı olan yiyeceklerden biridir ve bu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre bunun nedeni laktusin adlı bir madde içermesidir. Bu madde uyku süresini uzatırken, uykuya dalma süresini kısaltır.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #3

Kereviz

Kerevizin su içeriği yüzde 95’dir. Gevrekliğiyle bilinen bu sebze düşük kalorilidir ve birçok farklı besin içerir. Marul gibi diyet lifi açısından çok zengindir. İyi bir A ve K vitamini kaynağıdır ve ayrıca folik asit ve potasyum içerir.

Çok fazla kalori tüketmeden atıştıracak bir şeyler arıyorsanız kereviz harika bir seçimdir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #4

Domates

Domateslerin su içeriği yüzde 94’tür. Domates diyet lifi, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek bir folik asit ve potasyum içeriğine sahiptir.

Domatesler ayrıca güçlü bir antioksidan görevi gören doğal pigment olan likopen içerir. Likopen kanserle savaşmadan diyabeti önlemeye kadar birçok farklı sağlık yararına sahiptir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #5

Kabak

Kabakların su içeriği yüzde 92’dir. Kabaklar manganez, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda iyi bir A, C ve K vitaminleri ve diyet lifi kaynağıdır.

Kabaklar ayrıca lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar içerir. Bu maddelerin vücudu oksidatif stres ve yaşlanmadan koruduğu bilinmektedir. Lutein ve zeaksantin maddelerinin özellikle yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı vücudu koruduğu bilinmektedir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #6

Karpuz

Karpuzların su içeriği yüzde 91’dir. Karpuz, yazın en çok sevilen meyvelerinden biridir. Çok sıcak havalarda serinlemek için mükemmel bir besindir. Karpuz ayrıca A ve C vitaminleri ve B vitaminlerinin çoğu açısından çok zengindir.

Ayrıca potasyum, çinko, bakır ve esansiyel mineraller içerir. Ve tüm bunlara rağmen kalorisi düşüktür. 100 gr karpuz sadece 30 kaloridir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #7

Ispanak

Ispanakların su içeriği yüzde 91’dir. Bu koyu yeşil yapraklı sebzenin kalorisi çok düşüktür ve aynı zamanda besin maddeleri ve diyet lifi açısından zengindir.

İyi bir magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, A ve K vitaminleri ve folik asit kaynağıdır. Ispanak yapraklarını çiğ olarak yiyebilir ve lezzetli ev yapımı salatalar yapabilirsiniz.

Ayrıca smoothielerde hafif acı tatlarını dengelemek için tatlı meyvelerle karıştırarak yiyebilirsiniz.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #8

Çilek

Çileklerin su içeriği yüzde 90’dır. Çok aromatik tadı ile çilekler mükemmel bir bahar meyvesidir. Çilekler C vitamini ile doludur ve yüksek miktarda antioksidan madde içerirler. Çilekler ayrıca diyet lifi bakımından zengindir ve kalorileri düşüktür.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #9

Kavun

Kavunların su içeriği yüzde 89’dur. Kavunlar iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca folik asit, magnezyum ve K vitamini açısından da zengindir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #10

Brokoli

Brokolilerin su içeriği yüzde 89’dur. Sulu gıdalar denilince brokoliler genellikle akla gelmez, ancak oldukça yüksek bir su içeriğine sahiptir.

Ek olarak, antioksidanlar açısından zengindir. Aynı zamanda mükemmel bir diyet lifi, demir, potasyum ve C ve K vitaminleri kaynağıdır. Besin kaybını en aza indirmek için brokoliyi buharda pişirmeyi deneyin. Ya da daha da iyisi, onları çiğ yiyin.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #11

Şeftali

Şeftalilerin su içeriği yüzde 88’dir. Bu meyvenin yumuşak ve sulu eti C, A, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda iyi bir potasyum ve fosfor kaynağıdır.

Şeftali, öğün aralarında atıştırabileceğiniz sağlıklı bir besindir. Ayrıca lezzetli bir smoothie yapmak için en sevilen malzemelerden biridir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #12

Havuç

Havuçların su içeriği yüzde 88’dir. Parlak turuncu rengi ile havuçlar A vitamininin öncüsü olan beta karoten açısından çok zengindir. Havuç ayrıca potasyum, folik asit, K vitamini ve diyet lifi içerir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #13

Portakal

Portakalların su içeriği yüzde 86’dır. En çok yüksek C vitamini içeriği ile bilinirler. Ancak portakal aynı zamanda diyet lifi ve potasyum açısından da zengindir.

Tüm turunçgiller gibi vücudun yiyeceklerdeki demiri düzgün bir şekilde emmesine yardımcı olur. Portakal ayrıca iyi bir B vitamini, magnezyum, selenyum ve bakır kaynağıdır.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #14

Ananas

Ananasların su içeriği yüzde 86’dır. Sulu eti ve dikenli kabuğu olan bu tropikal meyve vitamin ve minerallerle doludur. Özellikle C vitamini, magnezyum, potasyum, manganez ve B vitaminleri açısından zengindir.

Ananas ayrıca iltihap önleyici etkileri ile bilinen bir bitki maddesi olan bromelain içerir. Bromelain, özellikle sinüzit, osteoartrit ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin... #15

Elma

Elmaların su içeriği yüzde 85’dir. Birçok farklı elma çeşidi vardır ve renkleri soluk sarı, yeşil veya parlak kırmızı arasında büyük ölçüde değişir.

Elmalar diyet lifi ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Kuersetin ve kateşin gibi antioksidan özellikleriyle bilinen maddeler içerirler.

Yorum Yap

Yorum Yap