1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Sony PlayStation için İleriye Dönük Planlarından Bahsetti

Sony PlayStation için İleriye Dönük Planlarından Bahsetti

Sony PlayStation için İleriye Dönük Planlarından Bahsetti


Bu hafta gerçekleştirilen yeni sunum ile Sony PlayStation için yaptığı ileriye dönük planlarından bahsetti. PlayStation 5 stok sorunu, PlayStation VR 2, canlı servis oyunları ve daha birçoğu hakkında genel gidişat bilgilendirmesi yapıldı. Detaylar haberimizde.


İlginizi Çekebilir: PlayStation 5 Pro ve Yeni Xbox Series 2023’te Gelebilir!


Geçtiğimiz haftalarda analistler ve yatırımcılar için finansal bir konferans düzenleyen Japon teknoloji devi, konsol ve oyun satışlarının yanı sıra PlayStation Plus servisi abonelik durumuna ilişkin detayları gün yüzüne çıkartmıştı.

Bu hafta ise Business Segment Briefings 2022 kapsamında Game & Network Services Segment sunumu gerçekleştirildi ve Sony Interactive Entertainment başkanı ve Üst Yöneticisi Jim Ryan, PlayStation’ın ileriye dönük stratejisi hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Sony PlayStation için Neler Planlıyor?

Söylenene göre şirketin en büyük önceliği PlayStation 5 ile ilgili olarak tedarik sorunuymuş. Her ne kadar ilk yılda PlayStation 4 ile karşılaştırıldığında daha fazla satış yapılmış olsa da, ikinci yılda ivme kaybedildiğini biliyoruz. Önümüzdeki yıl farkın kapatılması planlanıyor iken, 2024 yılında ise satışların yine öne geçmesi hedefleniyor.

PlayStation 5 için yapılan planlardan bir diğeri de canlı servis oyunları. Şubat ayında yapılan açıklama ile 2026 yılının Mart ayına kadar on canlı servis oyununun oyuncular ile buluşturulacağı söylenmişti. Yeni açıklamaya göre ise bu yılın geri kalanı için üç, önümüzdeki finansal yıl için altı, 2024 finansal yılı için on ve 2025 finansal yılı için de on iki olarak belirlenmiş.

Canlı Servis Oyunlarına Daha Fazla Yatırım Yapılacak

Belirtilene göre, 2019 yılı itibarıyla iş modeline bağlı olarak PlayStation 5 yatırımı % 88 ve canlı servis oyunlarına yatırım % 12 oranındaymış. 2022 finansal yılında geleneksel oyunlara yatırım % 51 ve canlı servis oyunlarına yatırım ise % 49 olmuş. 2025 finansal yılında ise geleneksel oyunlara yapılacak yatırım % 45 ve canlı servis oyunlarına yatırım ise % 55 olacakmış. Diğer bir deyişle, canlı servis oyunları daha büyük önem arz etmeye başlayacak.

PlayStation VR 2

PlayStation 5 konsolunun yanı sıra PlayStation VR 2 için hem birinci parti hem de üçüncü parti toplamında yirmiden fazla oyun ile çıkışın gerçekleştirileceği müjdelendi. Henüz bu oyunların tam listesi yayınlamamış olsa da, bu yıl içerisinde duyurulmuş olan Horizon: Call of the Mountain bu listede yer alıyor.

Bungie Stüdyosu ile Daha İçli Dışlı Olunacak

Sunumun ilerleyen kısımlarında birleşme ve satın alım faaliyetlerine de değinildi. Ne var ki sadece Bungie ile yapılan sinerjiden bahsedildiğini söyleyelim. Satın alım sonrasında Amerika menşeli stüdyo, canlı servis konusundaki uzmanlığı ile hem PlayStation Studios ailesine hem de Sony Interactive Entertainment bölümüne yardımda bulunacak. Buna karşılık olarak Sony Interactive Entertainment da pazarlama ve küresel iş operasyonları, PlayStation Studios merkezi servisler, yasal, finans, ücretlendirme ve insan kaynakları açısından destek sunulacak.

W5PgWHnERmbwjtUKLuxLRV-1200-80

Birinci Parti Oyunların PC’deki Satış Rakamları

PC (Epic Games ve Steam) platformuna da çıkan birinci parti oyunlarının güncel satış rakamlarına değinen Japon teknoloji devi, 2021 yılı finansal içerisindeki satışlardan seksen milyon dolar gelir elde etmiş. 2020 yılında bu gelirin otuz beş milyon dolar olduğu söylendi. 2022 finansal yılı için beklenti ise üç yüz milyon dolar seviyesinde. Days Gone, God of War ve Horizon: Zero Dawn – Complete Edition satışlarının güncel durumu ise şöyle;

  • Days Gone (PC) – 852.000 birim satışı
  • God of War (PC) – 971.000 birim satışı
  • Horizon: Zero Dawn – Complete Edition – 2.398.000 birim satışı

Mobil Oyunlara Daha Fazla Yönelim Olacak

Son olarak Sony Interactive Entertainment, bünyesindeki büyük markaları daha fazla oyuncuya ulaştırabilmek için, önde gelen mobil oyun geliştiricileri ile ortaklık kuracak iken kendi içinde mobil stüdyo ve proje ağı oluşturmayı, diğer stüdyoların oyunlarını yayınlamayı ve uygun olan durumlarda çapraz platform desteğini genişletmeyi de planlıyormuş.

Yorum Yap

Yorum Yap