1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Sosyal medya şirketleri, Müslüman karşıtlığıyla ilgili şikayetlerin yüzde 89'unu görmüyor

Sosyal medya şirketleri, Müslüman karşıtlığıyla ilgili şikayetlerin yüzde 89'unu görmüyor

Sosyal medya şirketleri, Müslüman karşıtlığıyla ilgili şikayetlerin yüzde 89'unu görmüyorSosyal medya şirketlerinin Müslüman karşıtlığı konusunda yapılan şikayetlerin yüzde 89’una kayıtsız kaldığı, gerekli işlemleri yapmadığı tespit edildi.

ABD merkezli Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH) tarafından hazırlanan raporda, Meta, Twitter ve Google şirketlerinin 2019’da terör ve şiddet içeren paylaşımları kaldırma çağrısını desteklediği yönünde yaptığı ortak bildiriye atıfta bulunularak, “Basın açıklamalarının boş vaatlerden başka bir şey olmadığı bir kez daha kanıtlandı.” ifadesine yer verildi.

İslamofobik paylaşımların çoğuna müdahale edilmiyor

Başkent Washington’da ofisi bulunan CCDH’nin internet sayfasında yer alan açıklamada, “Bu rapor, Facebook, Instagram, TikTok, Twitter ve YouTube dahil olmak üzere sosyal medya şirketlerinin kendilerine bildirilen Müslüman karşıtı nefret ve İslamofobik paylaşımların yüzde 89’unda harekete geçmediğini ortaya koyuyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sosyal medya şirketleri, Müslüman karşıtlığıyla ilgili şikayetlerin yüzde 89 unu görmüyor #1

530 gönderi, en az 25 milyon kez görüntülendi

Raporu hazırlayan araştırmacılar, söz konusu platformların kendi raporlama araçlarını kullanarak, Müslümanları “ırkçı karikatürler, komplolar ve asılsız iddialarla hedef alan rahatsız edici, bağnaz ve insanlıktan çıkarıcı içerik barındıran” 530 gönderiyi ve bu gönderilerin en az 25 milyon kez görüntülendiğini tespit etti.

Instagram, TikTok ve Twitter izin verdi

Konuyla ilgili, “Kötüye kullanım amaçlı içeriğin çoğu kolayca tanımlanabilirdi ve yine de kayıtsız kalındı. Instagram, TikTok ve Twitter, kullanıcıların #deathtoislam (İslam’a ölüm), #islamiscancer (İslam kanserdir) gibi hashtag’leri kullanmasına izin verdi. Hashtag’leri kullanarak yayılan içerik, en az 1,3 milyon görüntülenme aldı.” bilgisi paylaşıldı.

Çevrim dışı saldırıları teşvik edebilir

Raporun devamında, İslamofobik içeriklerin paylaşılmasına izin vermenin sosyal bölünmeleri teşvik edeceği, istismarcı davranışları normalleştireceği ve çevrim dışı saldırıları teşvik edeceği uyarısında bulunuldu.

İslam karşıtı içeriklerden para kazanıyorlar

Ayrıca, sosyal medya platformlarının İslam karşıtı içeriklerden ve etkileşimlerinden para kazandığı, bu sebeple nefretin yayılmasına göz yumdukları iddia edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap