SpaceX'in Dragon kapsülü uzay istasyonuna ulaştı
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

SpaceX'in Dragon kapsülü uzay istasyonuna ulaştı


          Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'e ait Dragon kapsülü, yaklaşık 4 ton gıda ve deney malzemesi ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitti.

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ait Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir kargo görevi gerçekleştirdi.

AA’nın haberine göre, ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay İstasyonu’ndan Falcon 9 roketi ile kalkan kapsül, yaklaşık 4 ton gıda ve deney malzemesini uzay istasyonuna götürdü.

Domates tohumları da götürdü

Kapsülde, uzay istasyonunda görev yapan astronotlar için gıda malzemelerinin yanı sıra, yer çekimsiz ortamda sebze yetiştirme testi için küçük kırmızı Robin domates cinsi tohumlar da bulunuyor.

DRAGON

Kapsülde, ayrıca astronotların kan örneklerinin tıbbi görüntülerini toplamasına yardımcı olacak taşınabilir bir el mikroskobu, uzayda esnek yapıların inşasında veri toplamak için teknolojik aletler ve istasyonun güç sistemini yükseltmek için “iROSA” denilen iki yeni güneş paneli de yer alıyor.

Güneş panelleri, 29 Kasım ve 3 Aralık’ta yapılması planlanan uzay yürüyüşleri ile yüzen laboratuvarın dışına kurulacak.

Görevin sonunda, yeniden kullanılabilir Dragon kapsül birkaç ton kargo ile istasyondan ayrılarak ocak ayı başlarında Florida kıyılarında paraşütle suya inecek.

SpaceX, NASA ile yaptığı milyarlarca dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak son 10 yılda uzay istasyonuna iki düzineden fazla ikmal fırlatışı gerçekleştirdi.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.