1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TEKNOFEST Azerbaycan için son hazırlıklar yapılıyor

TEKNOFEST Azerbaycan için son hazırlıklar yapılıyor

TEKNOFEST Azerbaycan için son hazırlıklar yapılıyorTEKNOFEST kapsamında her yıl teknoloji meraklısı gençlerin katıldığı ve bu yıl Azerbaycan’da yapılacak “TEKNOFEST Azerbaycan” teknoloji yarışmaları için Bakü’deki son durumu derledik.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji Festivali TEKNOFEST, geçtiğimiz yıl 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenmiş ve oldukça ilgi çekmişti. Şimdi ise gözler, bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST 2022’ye çevrildi.

Öte yandan, TEKNOFEST kapsamında her yıl teknoloji meraklısı gençlerin katıldığı yarışmalar bu yıl Azerbaycan’da da düzenlenecek.

Tarım teknolojilerinden yeşil teknolojilere, insansız hava araçlarından model uydu yarışmasına kadar 10 farklı kategoride düzenlenen yarışmada finale kalan gençler, ödüllerini 26-29 Mayıs’ta Bakü’de düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.

Bakü’de son hazırlıklar

AA’da yer alan habere göre, TEKNOFEST Azerbaycan’a sayılı günler kala festivalin yapılacağı Bakü Crystal Hall, çevresi ve Hazar Denizi kıyısındaki Ulusal Park’ta etkinliğe hazır hale getirilmesi için hummalı çalışmalar yapılıyor.

teknofest

Hem Bakü Crystal Hall’e hem de çevresinde, Türkiye sınırlarını aşarak ilk kez yurt dışında gerçekleştirilecek festival için 120 bin metrekare alana stantlar, çadırlar ve sahneler kuruluyor.

1000 takım yarışacak

“TEKNOFEST Azerbaycan’da toplam üye sayısı 5 bini bulan yaklaşık 1000 takım yarışacak.

Dört gün devam edecek festivali her gün yaklaşık 50 bin, toplam 200 bin kişinin ziyaret edeceği öngörülüyor.

Festival kapsamında; lise, lisans ve üzeri, mezun kategorilerinde Baku Skills, Çevre Teknolojileri, İnsanlık Yararına Teknoloji, İnsansız Hava Araçları, Planör, Tarım Teknolojileri, CanSet, Robotik, Smart Karabağ Hackathon, Rocket League Avrupa Şampiyonası yarışmaları düzenlenecek.

teknofest

Ayrıca Azerbaycan Take Off Girişim Zirvesi’nde, yeni müşteri, yatırımcı veya paydaş kazanmak isteyenler projelerini sunma fırsatı yakalayacak. Zirvede 32 ülkeden 287 start-up kendi projesini tanıtacak.

Smart Karabağ Hackathon yarışmasında, 131 Azerbaycanlı, 57 Türk programcı ve teknoloji tutkunu Karabağ’ın imarına yönelik projeleriyle yarışacak.

teknofest

teknofest

teknofestteknofest

teknofest

teknofest

Yorum Yap

Yorum Yap