İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TSMC, Samsung ile rekabet etmek için 120 milyar dolar yatırım yapacak

TSMC, Samsung ile rekabet etmek için 120 milyar dolar yatırım yapacak

TSMC, Samsung ile rekabet etmek için 120 milyar dolar yatırım yapacakYarı iletken sektöründe yaşanan çip sıkıntısını azaltmayı planlayan TSMC, Samsung ile rekabet edebilmek için 120 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Yıllardır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle çip üretimi de olumsuz etkilendi. Geçen yılın başlarında otomotivde patlak veren ve ardından diğer sektörlere de sıçrayan küresel çip tedarik sorunları, üretim bantlarında kesintilere yol açıyor.

Çeşitli kısıtlamalar nedeniyle artan yarı iletken ihtiyacının karşılanması için üretici firmalar, yeni fabrikalar açmak için kolları sıvadı.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Tayvan merkezli TSMC, çip pazarında Samsung ve Intel gibi rakiplerle rekabet ediyor.

TSMC’den 120 milyar dolarlık yatırım

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticileri Samsung ve TSMC arasında yaşanan rekabet, önümüzdeki dönemlerde daha da kızışacak.

Geçtiğimiz günlerde TSMC’ye karşı yaklaşık 355 milyar dolarlık dev bir yatırım planını duyuran Samsung’a, Tayvan’lı şirketten yanıt geldi.

Samsung’un hamlelerine karşı koymak amacıyla yaklaşık 120 milyar dolarlık bir yatırım planı açıklayan TSMC, Tayvan’da her biri 10 milyar dolar değerinde dört yeni üretim fabrikası inşa edecek.

Ayrıca bu yıl içerisinde 3nm çip üretimine başlayacaklarını duyuran her iki şirket, 2025 yılına kadar 2nm çiplere geçiş yapmayı gündemine aldı.

TSMC, Samsung ile rekabet etmek için 120 milyar dolar yatırım yapacak #1

Yorum Yap

Yorum Yap