Zeus “Thor: Love and Thunder”a Nasıl Dahil Oldu?
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Zeus “Thor: Love and Thunder”a Nasıl Dahil Oldu?

“Thor: Love and Thunder” fragmanında gördüğümüz üzere Zeus da artık Marvel Sinematik Evreni’ndeki bir karakter. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Temmuz ayında vizyona girmesini heyecanla beklediğimiz “Thor: Love and Thunder”da izleyeceğimiz karakterlerden birisi, Yunan mitolojisinden tanıdığımız Zeus. Oscar’lı usta aktör Russell Crowe tarafından canlandırılan Zeus’a, filmden paylaşılan son fragmanda göz atma şansını yakaladık.

Peki ama Zeus, Marvel Sinematik Evreni’ne nasıl dahil oldu?

Russell Crowe’un filmde Zeus’u canlandıracağı açıklanmadan önce, Yunan tanrılarının Marvel evreninde mitolojik figürlerden başka bir şey olduğuna dair herhangi bir şüphe ya da kanıt yoktu. Ancak fragmanda gördüğümüz üzere, Zeus bu filmde karşımıza gerçek bir varlık olarak çıkacak. Bu da yalnızca Zeus’un değil, diğer mitolojik Yunan tanrılarının ve tanrıçalarının da Marvel Sinematik Evreni’nde bir yerlerde, ortaya çıkmaya hazır bir şekilde beklediğini gösterebilir. 

Yunan tanrılarının, Marvel karakterleri olarak Marvel Sinematik Evreni’ne nasıl dahil olduğunu açıklamak için kaynak materyale bakabiliriz. Bir zamanlar dünyalı faniler tarafından tanrı ve tanrıça olarak tapılan tek süper güçlü varlıkların Asgardlılar olmadığı 1960’lı yılların başlarında, çizgi romanlarda ortaya konuldu. Odin (Anthony Hopkins), Thor (Chris Hemsworth) ve diğer Asgardlıların durumuna benzer şekilde, Zeus ve halkı da onları tanrı olarak algılayan eski insanlar tarafından gözlemlendi.

Aynı arka plan hikayesi, kültürel mitlere dayanan çok sayıda insanüstü savaşçı ırkına uygulandı. Dolayısıyla Asgardlıların, dünyada mitolojik tanrılar olarak bilinen tek süper güç sahibi topluluk olması için hiçbir neden yok. Marvel Sinematik Evreni, bu formülü aldı ve “Thor: Love and Thunder”da uygulamaya koydu. 

Marvel’in bu konsepti Zeus’tan önce uygulamaya koyduğunu ve seyircilerle buluşturduğunu belirtmekte fayda var. Oscar Isaac’in başrolünde olduğu “Moon Knight” dizisiyle Marvel, Mısır tanrılarının da Marvel evreni içinde gerçek karakterler olduğunu ortaya çıkardı.

Bundan sonrasında, tıpkı çizgi romanlarda olduğu gibi, Maya, İnka, Japon, İrlanda ve Çin mitolojik tanrılarının Marvel’in sinema dünyasında bir yerlerde gizli bir karargahları olması artık mümkün. Bu tanrılardan herhangi biri, bütün tanrıları yok etmeye yemin eden Tanrı Kasabı Gorr’un (Christian Bale) gazabının kurbanı olabilirler. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.